Jak obliczyć podatek 2023? Niektórzy mogą zapłacić znacznie mniej. Obowiązują trzy progi

Jak obliczyć podatek dochodowy? Warto pomyśleć o tym jak najszybciej. Zastanawiasz się, czym jest kwota zmniejszająca podatek? W ten sposób możesz sporo zaoszczędzić. Ulgi to szansa na obniżenie zeznania podatkowego. Sprawdź, które z nich są warte uwagi, i jaki podatek cię obowiązuje.

Do złożenia deklaracji podatkowej zobowiązany jest każdy, kto w 2022 roku uzyskał jakiekolwiek przychody. Jakie obowiązują progi podatkowe w 2023 roku? Wyjaśniamy, jak obliczyć podatek i w jaki sposób można go zmniejszyć. W ten sposób zapłacisz mniej. 

Zobacz wideo Nadpłata czy zwrot? Skąd chaos w rozliczeniach podatkowych?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wynosi podatek dochodowy? Aktualne progi podatkowe w Polsce

Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu, w Polsce obowiązują trzy progi podatkowe, które będą obowiązywać również w 2023 roku. Prezentują się one następująco. 

  • Pierwszy próg dochodowy: do 120 tys. zł, a jego stawka opodatkowania wynosi 12 proc. Dla pierwszego progu stosuje się także kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 3600 zł.
  • Drugi próg dochodowy: obejmuje kwoty przekraczające 120 tys. zł, natomiast jego opodatkowanie wynosi 32 proc. 
  • Trzeci próg dochodowy: to tzw. danina solidarnościowa dla najbogatszych. Wykorzystywany jest on w przypadku osób, które rocznie mają ponad 1 mln zł dochodu. W tym przypadku stawka podatkowa to 4 proc. Wyznaczony procent płaci się jedynie od nadwyżki. Jeżeli dana osoba zarobiła w ciągu roki 1,2 mln zł, to 4 proc. zapłaci od kwoty 200 tys. zł. 

Jak rozliczyć swój podatek? Skorzystaj z usługi e-PIT

Rozliczając swój PIT w 2023 roku, należy zrobić to analogicznie do roku ubiegłego. Aby nieco ułatwić sobie zadanie, warto skorzystać ze strony e-Urząd Skarbowy. Rozliczenie podatku online powoduje, iż ryzyko błędu jest znacznie mniejsze, a pieniądze wynikające z nadpłaty są znacznie szybciej wypłacane. W przypadku rozliczenia drogą elektroniczną zwrot podatku następuje po 45 dniach od złożenia deklaracji. Złożenie dokumentów bezpośrednio w placówce wydłuża termin zwrotu do 3 miesięcy

Sposób na zmniejszenie podatku. Lista dostępnych ulg jest długa

Warto pamiętać, iż wysokość podstawy opodatkowania jest wysokością dochodu pomniejszonego o ulgi podatkowe i odliczenia. Przed złożeniem odpowiedniej deklaracji podatkowej, należy rozważyć korzystność różnych ulg podatkowych. Do najpopularniejszych należą: 

  • zwolnienie z podatku do 26. roku życia,
  • ulga termomodernizacyjna
  • ulga na dziecko, 
  • ulga na internet,
  • ulga abolicyjna,
  • ulga rehabilitacyjna, 
  • odliczenie darowizn, 

Więcej informacji o przysługujących ci ulgach znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

Więcej o: