Jak obliczyć podatek 2023? Niektórzy mogą zapłacić znacznie mniej. Obowiązują trzy progi

Jak obliczyć podatek dochodowy? Warto pomyśleć o tym jak najszybciej. Zastanawiasz się, czym jest kwota zmniejszająca podatek? W ten sposób możesz sporo zaoszczędzić. Ulgi to szansa na obniżenie zeznania podatkowego. Sprawdź, które z nich są warte uwagi, i jaki podatek cię obowiązuje.

Do złożenia deklaracji podatkowej zobowiązany jest każdy, kto w 2022 roku uzyskał jakiekolwiek przychody. Jakie obowiązują progi podatkowe w 2023 roku? Wyjaśniamy, jak obliczyć podatek i w jaki sposób można go zmniejszyć. W ten sposób zapłacisz mniej. 

Zobacz wideo Nadpłata czy zwrot? Skąd chaos w rozliczeniach podatkowych?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wynosi podatek dochodowy? Aktualne progi podatkowe w Polsce

Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu, w Polsce obowiązują trzy progi podatkowe, które będą obowiązywać również w 2023 roku. Prezentują się one następująco. 

  • Pierwszy próg dochodowy: do 120 tys. zł, a jego stawka opodatkowania wynosi 12 proc. Dla pierwszego progu stosuje się także kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 3600 zł.
  • Drugi próg dochodowy: obejmuje kwoty przekraczające 120 tys. zł, natomiast jego opodatkowanie wynosi 32 proc. 
  • Trzeci próg dochodowy: to tzw. danina solidarnościowa dla najbogatszych. Wykorzystywany jest on w przypadku osób, które rocznie mają ponad 1 mln zł dochodu. W tym przypadku stawka podatkowa to 4 proc. Wyznaczony procent płaci się jedynie od nadwyżki. Jeżeli dana osoba zarobiła w ciągu roki 1,2 mln zł, to 4 proc. zapłaci od kwoty 200 tys. zł. 

Jewgienij Prigożyn Media podają przyczynę histerii "kucharza Putina". 378. dzień wojny w Ukrainie

Jak rozliczyć swój podatek? Skorzystaj z usługi e-PIT

Rozliczając swój PIT w 2023 roku, należy zrobić to analogicznie do roku ubiegłego. Aby nieco ułatwić sobie zadanie, warto skorzystać ze strony e-Urząd Skarbowy. Rozliczenie podatku online powoduje, iż ryzyko błędu jest znacznie mniejsze, a pieniądze wynikające z nadpłaty są znacznie szybciej wypłacane. W przypadku rozliczenia drogą elektroniczną zwrot podatku następuje po 45 dniach od złożenia deklaracji. Złożenie dokumentów bezpośrednio w placówce wydłuża termin zwrotu do 3 miesięcy

Darowizna bez podatku 2023. Dzięki zmianom w portfelach podatników zostanie więcej pieniędzy Darowizna bez podatku 2023. Dzięki zmianom podatnicy zaoszczędzą

Sposób na zmniejszenie podatku. Lista dostępnych ulg jest długa

Warto pamiętać, iż wysokość podstawy opodatkowania jest wysokością dochodu pomniejszonego o ulgi podatkowe i odliczenia. Przed złożeniem odpowiedniej deklaracji podatkowej, należy rozważyć korzystność różnych ulg podatkowych. Do najpopularniejszych należą: 

  • zwolnienie z podatku do 26. roku życia,
  • ulga termomodernizacyjna
  • ulga na dziecko, 
  • ulga na internet,
  • ulga abolicyjna,
  • ulga rehabilitacyjna, 
  • odliczenie darowizn, 

Więcej informacji o przysługujących ci ulgach znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

Więcej o: