Azalia w doniczce, czy na pniu? Zasady pielęgnacji rośliny mogą zaskoczyć. Lepiej uważaj na ten błąd

Azalia to kwiat, który świetnie ozdobi niejedno pomieszczenie. Nie wiesz jaką azalię wybrać do domu? Najczęściej wybieraną odmianą jest azalia japońska, która zachwyca swoim wyglądem. Jak dbać o azalię? Istnieje kilka zasad, o których koniecznie musisz wiedzieć.

Szukając w sklepach i kwiaciarniach azalii w doniczce, jedną z najczęściej spotykanych będzie z pewnością azalia japońska, azalia na pniu lub azalia indyjska. Azalia doniczkowa prezentuje się pięknie w domowych przestrzeniach, jednak należy o nią odpowiednio zadbać. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Azalia doniczkowa: zasady pielęgnacji i uprawa

Jeśli masz w domu azalię, warto wiedzieć, jak o nią zadbać, aby ta bujnie i pięknie rosła. Doniczkę z azalią postaw w miejscu, gdzie dociera sporo światła, ponieważ roślina ta potrzebuje go naprawdę sporo. Dodatkowo najlepiej, jeśli azalię postawisz na parapecie, przy którym okno jest otwierane dość często. Kwiat najlepiej czuje się w temperaturze od 10 do 12 stopni Celsjusza, więc otwarte okno będzie dobrym wyborem. Oczywiście należy uważać na przeciągi i bezpośrednie narażanie rośliny na promienie słoneczne. Jeśli chodzi o podlewanie, to azalia doniczkowa zawsze musi mieć wilgotne podłoże! Staraj się nie doprowadzać do przesuszenia, ponieważ może to wywołać choroby. Jeśli jednak zapomnisz o regularnym podlewaniu, warto azalię włożyć do miski z wodą na godzinę, aby korzenie nasiąkły. 

Azalia japońska czy azalia na pniu. Obie odmiany to piękne ozdoby do domu

Azalie na pniu to aktualnie dość popularny wybór i trend. Wiele osób zachwyca się drzewkami bonsai, a właśnie azalia na pniu może być tak naprawdę zamiennikiem tej rośliny, a co ważne jest o wiele tańsza. Azalia na pniu ma praktycznie takie same zasady uprawy jak azalia japońska, czyli azalia w doniczce. Co do pielęgnacji azalii warto pamiętać o jakości gleby, najlepiej, aby była ona dobrze przepuszczalna i żyzna. Jeśli masz możliwość, azalię warto postawić na balkonie, ponieważ to właśnie tam otrzyma optymalną temperaturę i światło. 

Więcej o: