Program Moja Woda 2023. Czy w tym roku złożymy wniosek? Te osoby mogą dostać 5 tys. dofinansowania

Program Moja Woda w poprzednich edycjach cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak w 2022 nie został wznowiony. Czy jest szansa, że będzie Moja Woda 2023? Ostatecznie zadecyduje o tym NFOŚIGW. Przybliżamy bieżące informacje na ten temat i wyjaśniamy, jak skorzystać z programu "Złap Deszcz".

Program Moja Woda został uruchomiony jako odpowiedź na nasilający się w Polsce problem z suszami i brak właściwego wykorzystania wód opadowych. Jego celem jest zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych. Program zaplanowano na lata 2020-2024, jednak pomimo dużego zainteresowania w pierwszych edycjach, przyjmowanie wniosków w 2022 nie zostało wznowione. W 2023 może się to zmienić.

Zobacz wideo Dr Sebastian Szklarek o śladzie wodnym

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Program Moja Woda 2023: czy zostanie uruchomiony? NFOŚIGW nie potwierdza i nie zaprzecza

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządowej, dofinansowanie uzyskane w ramach programu mogło być przeznaczone na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji takich jak zbiorniki retencyjne czy elementy do wykorzystania zatrzymanej wody. Warunkiem przyznania dotacji była minimalna pojemność zbiornika lub zbiorników, określona na 2 m sześcienne, natomiast minimalna kwota kwalifikująca do dofinansowania to 2 tys. zł. Dotacja nie mogła wynosić więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia i nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Pytanie do NFOŚiGW o uruchomienie programu w 2023 wysłał portal muratorplus.pl.

Uprzejmie informujemy, że trwają prace nad zwiększeniem alokacji środków dostępnych w programie i uruchomieniem kolejnego naboru wniosków w ramach programu priorytetowego "Moja Woda". Ostateczny kształt programu oraz jego budżet nie zostały jeszcze określone

- czytamy w otrzymanej odpowiedzi. Nie można zatem mówić o konkretnych terminach, ale jest nadzieja, że kolejna edycja zostanie faktycznie uruchomiona. Oficjalna strona programu nie zawiera jeszcze informacji na ten temat.

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023. Czysta energia także dla mieszkańców bloków. Ile można dostać? Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023. Teraz także dla mieszkańców bloków

Złap Deszcz: alternatywa dla programu Moja Woda. Jak skorzystać z lokalnego dofinansowania?

Poza programem Moja Woda warto rozważyć również skorzystanie z lokalnych programów wsparcia, finansowanych przez samorządy. Program "Złap Deszcz" funkcjonował  w 2022 m.in. w Krakowie, Toruniu i Gliwicach. Maksymalne kwoty dofinansowania w tym przypadku to 5 tys. zł dla osób fizycznych lub 10 tys. zł dla spółdzielni czy też wspólnot mieszkaniowych. Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu powinny na bieżąco śledzić strony urzędów poszczególnych miast, gdyż to właśnie tam pojawiać się będę informacje o naborach wniosków na 2023.

4Woman setting temperature program on electric boiler Bojler zużywa za dużo prądu? Unikaj popełniania tego popularnego błędu

Więcej o: