Pielęgnacja orchidei. Wystarczą trzy ząbki i woda. Storczyki zakwitną piękniej niż kiedykolwiek

Uprawa storczyków nie należy do najłatwiejszych. To popularne kwiaty, które daje się na prezent, jednak nie każdy potem wie, jak się nimi zajmować. Kluczowe jest podlewanie orchidei, ale istnieją też przepisy na domowe nawozy, które sprawią, że jeszcze piękniej zakwitną.

Orchidea, czyli storczyk jest wciąż jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Kwiaty należą do egzotycznych, a mimo to świetnie się czują w warunkach domowych. Aby Orchidea długo cieszyła wzrok, należy wiedzieć, jak o nią dbać, a dokładniej jak ją podlewać i nawozić, gdyż mimo nieustającej popularności ta roślina potrafi być dość mocno kapryśna. 

Zobacz wideo Odśwież kaktusy po zimie. Podpowiadamy, jak odpowiednio o nie zadbać

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o storczyk? Podłoże jest bardzo istotne

Zwykła ziemia się nie nadaje do uprawy orchidei, najlepiej będzie się więc czuć w podłożu takim jak torf, kora jodły, suszone korzenie paproci, mech torfowiec, wełna mineralna, perlit, granulat korkowy, kamienie, włókna kokosowe, granulat lawy lub mieszance łączącej kilka z tych materiałów. Stanowisko powinno być jasne, o rozproszonym świetle. Idealne do ich uprawy są parapety wschodnie oraz południowo-zachodnie, jednak latem należy chronić roślinę przed ostrymi promieniami słonecznymi. 

Jak podlewać i nawozić storczyk? Zwróć uwagę na korzenie! 

Nie bez powodu storczyki kupowane są w bezbarwnych doniczkach. Korzenie informują o tym, kiedy wymagają podlania. Kiedy mają one kolor zielony, oznacza to, że poziom nawodnienia jest prawidłowy. Jeżeli zaś korzenie zmieniają kolor na srebrny - należy podlać roślinę. Sam kolor korzeni może być niewystarczający przy podlewaniu. Roślina jest bardzo wrażliwa na wodę z kranu ze względu na zawartość chloru, który jest dla orchidei toksyczny. Dlatego przed podlaniem należy przegotować wodę, następnie postawić wodę na kilka godzin w jasnym miejscu. Następnie podlewamy storczyka lub go "kąpiemy" w odstanej wodzie. Orchidee nawozimy w okresie wegetacji, od kwietnia do sierpnia. Możemy nawozić ją domowymi sposobami. Wystarczy, że w litrze wody zagotujesz 3 ząbki czosnku i ostygłą wodą podlejesz kwiatek jak zwykle. Można również nawozić bananem. Wystarczy pokroić skórki na małe kawałeczki i wymieszać z podłożem lub przygotować płynny nawóz. W tym celu należy do dużego słoika włożyć kilka skórek, zalać do połowy wodą, odczekać kilka dni, a po tym czasie podlać storczyki gotowym nawozem.

Więcej o: