Kiedy siać sałatę do gruntu? Musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. To może cię zaskoczyć

Skrzynie na warzywa już niedługo będą ci potrzebne. Wystarczy, że zapamiętasz zaledwie kilka zasad, a sałata rzymska, masłowa czy też lodowa wyrosną jak szalone. Odpowiedni termin wysiewania jest bardzo ważny. Dowiedz się, o czym wiele osób zapomina, a jest szczególnie istotne w uprawie sałaty.

Zastanawiasz się, który moment będzie najlepszy, aby rozpocząć prace w ogrodzie? Jeśli rozważasz posadzenie sałaty, chętnie ci na to odpowiemy. To warzywo, które jest składnikiem wielu sałatek, a także jest świetnym dodatkiem do kanapki. Warto więc wyhodować je samodzielnie.

Zobacz wideo Kapusta ma tyle samo witaminy C co cytrusy! Samo zdrowie

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy sadzić sałatę na rozsadę, a kiedy do gruntu? To kluczowa kwestia

Wielu ogrodników i ogrodniczek decyduje się na sadzenie sałaty w swoim warzywniaku. Nic w tym dziwnego, ponieważ warzywo jest świetnym dodatkiem do posiłku. Kiedy najlepiej rozpocząć prace? Sporo zależy od sposobu sadzenia sałaty. Jeśli zamierzasz posadzić ją z rozsady, to możesz wysiać nasiona już połowie lutego. To oznacza, że możesz zabrać się za to natychmiast. Jednak pamiętaj, aby robić to do specjalnych skrzynek lub doniczek oraz aby zapewnić sadzonkom odpowiednie warunki. Natomiast jeśli chcesz posadzić sałatę bezpośrednio do gruntu, to możesz się za to zrobić przez cały rok. Należy się jednak przed tym powstrzymać podczas upalnych dni w lecie, ponieważ może to nawet wstrzymać rozwój rośliny. Gleba nie powinna mieć więcej niż 20°C. Pamiętaj też, aby odpowiednio zadbać o sadzonki.

Jak siać warzywa w ogródku? Dla sałaty najważniejsze są cztery rzeczy

Odpowiednie warunki to podstawa, aby twoje uprawy dobrze wyrosły. Czego potrzebuje sałata? Podpowiadamy:

  • Podlewanie - regularnie podlewaj sałatę. Uważaj jednak aby nie dolewać jej zbyt wiele wody, ponieważ może ona nawet zgnić. 
  • Spulchnianie gleby - sałata uwielbia ten zabieg. Pierwszy możesz wykonać od razu po posadzeniu.
  • Temperatura - warto o to zadbać. Optymalna powinna wynosić od 15 do 20°C. Warto więc dobrze zaplanować wysiew, aby nie narazić warzywa na zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury.
  • Nawóz - to bardzo ważna kwestia, aby sałata dobrze wyrosła. Nie jest to jednak takie proste i wiele zależy od aktualnych potrzeb sałaty. Łatwo doprowadzić warzywo do przenawożenia. 
  • Chwasty - choć wydaje się to oczywiste, to jednak niektóre osoby o tym zapominają. Usuwanie chwastów to podstawa dobrego rozwoju warzywa.
Więcej o: