Co oznacza ryba na samochodzie? Popularna naklejka ma specjalne znaczenie, o którym wie niewielu

Część kierowców lubi ozdabiać swoje pojazdy za pomocą różnorodnych naklejek. Jedne to zwykła ozdoba ku radości właściciela, drugie mają charakter informacyjny, a jeszcze inne mają być po prostu żartem. A co ze słynną rybką? Jej historia jest inna.

Podczas jazdy można często dostrzec sporą liczbę kierowców, którzy zdecydowali się na ozdobienie swojego auta za pomocą różnych naklejek. Część z nich ma charakter informacyjny jak "dziecko w samochodzie" czy chociażby tak zwany zielony listek oznaczający nowego kierowcę. Nie brakuje również zwierzęcych naklejek, czy takich nawiązujących do pasji i hobby danego kierowcy. Można też znaleźć, żartobliwe naklejki jak ślady po kulach czy coś, co ma przypominać krew. A ryba? Ryba jest inna. 

Zobacz wideo 21-latek przeciął rondo i uderzył w inny samochód

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Naklejka na samochód w kształcie ryby. To symbol odchodzący w niepamięć

Na niektórych samochodach można zobaczyć naklejkę przedstawiająca rybę. Jest to bardzo prosty i schematyczny projekt, który ma być symbolem Jezusa Chrystusa. W języku starogreckim słowo ichtys oznacza rybę. Jest on również akronimem, czyli pierwszymi wyrażeniem zwrotu Iesus Christos, Theou Yios, Soter, oznaczającego Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. Ten symbol na samochodzie ma więc reprezentować przynależność do wiary rzymsko-katolickiej. Dlaczego jednak chrześcijanie używają ryby zamiast krzyża? Krzyż pojawił się dopiero w okolicach IV wieku jako symbol i reprezentuje pamięć o śmierci i ukrzyżowaniu Jezusa. Ryba z drugiej strony jest symbolem chrztu  i witalności. Ten symbol pojawił się po raz pierwszy w protestanckich Niemczech.

Jak pozbyć się naklejki z karoserii? Proste sposoby

Po jakimś czasie od naklejenia naklejki może się zdarzyć, że będziemy chcieli się jej pozbyć. Wtedy najlepiej będzie wystawić ową naklejkę na działanie ciepła. Jednym z najlepszych sposobów na to będzie użycie do tego suszarki lub po prostu wystawienie auta na słońca, na dłuższy czas. Ciepło sprawi, że klej będzie o wiele łatwiej odchodził. Należy również unikać podważania naklejki przy pomocy noża czy innych ostrych przedmiotów, ponieważ może się to skończyć porysowaniem lakieru. Najłatwiej pozbyć się pozostałości kleju przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.

Więcej o: