Niedziele handlowe 2023. Sklepy jednak mogą być otwarte? Wystarczy spełnić tylko jeden warunek

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje większość sklepów, ale - jak to zwykle bywa - zdarzają wyjątki od reguły. Sąd właśnie potwierdził kolejny z nich. Czy to oznacza, że w przyszłości więcej placówek pozostanie otwartych? Niewykluczone.

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Wówczas był on jednak tylko częściowy, natomiast od roku 2020 stał się praktycznie całkowity - obejmuje prawie wszystkie placówki i prawie wszystkie niedziele. Nowa decyzja sądu jednak może ucieszyć tych, którzy nie zgadzają się ze słusznością wprowadzenia tych ograniczeń. 

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz: „Rewolucji w zakazie handlu nie będzie"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niedziele handlowe 2023 - to koniec? Nowa decyzja sądu zaskakuje

Wypożyczalnie sprzętu sportowego mogą być otwarte w niedzielę - zasada ta została oficjalnie potwierdzona przez adwokata Dawida Suszyńskiego oraz Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej kancelarii:

Według opinii prawnej przygotowanej przez naszą kancelarię w październiku 2021 r., jednym z takich wyjątków jest także wyjątek dotyczący działalności wypożyczalni sprzętu sportowego.

Co, jak wskazuje adwokat, potwierdził niecały miesiąc temu sąd:

Orzeczeniem z 24 lutego 2023 r., Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, II Wydział Karny nie tylko nie zakwestionował naszej opinii prawnej, ale i potwierdził, że interpretacja taka jest prawidłowa.

Oznacza to, że działalność związana z wypożyczalnią sprzętu wcale nie musi być przeważająca. W praktyce wystarczy, że placówka będzie miała zaledwie możliwość wypożyczenia sportowych produktów. To nie pierwszy i niejedyny taki wyjątek związany z handlem w niedzielę.

Co liczba Pi i Albert Einstein mają wspólnego? Obchodzą swoje święto tego samego dnia!Miał dysleksję, mógł zostać prezydentem. Einstein urodził się 144 lata temu

Kiedy niedziele handlowe 2023? Te sklepy są zawsze są otwarte

Placówki nieobjęte zakazem handlu w niedzielę i święta to między innymi zakłady lecznicze dla zwierząt, punkty apteczne, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, placówki pocztowe, hurtowanie farmaceutyczne, a także handel kwiatami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach. Pełną listę placówek możemy przeczytać na stronie, udostępniającej akty prawne, obowiązujące w naszym kraju.
W 2023 niedziele ustawowo wolne od zakazu handlu to przede wszystkim te, poprzedzające ważne święta. Zakupy zrobimy więc bez problemu w dniach: 

  • 29 stycznia
  • 2 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 17 grudnia
  • 24 grudnia

Już 240 tys. Polaków wypłaciło pieniądze z PPKPPK: jak sprawdzić stan konta? Możesz to zrobić w każdej chwili

Więcej o: