Niedziele handlowe 2023. Sklepy jednak mogą być otwarte? Wystarczy spełnić tylko jeden warunek

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje większość sklepów, ale - jak to zwykle bywa - zdarzają wyjątki od reguły. Sąd właśnie potwierdził kolejny z nich. Czy to oznacza, że w przyszłości więcej placówek pozostanie otwartych? Niewykluczone.

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Wówczas był on jednak tylko częściowy, natomiast od roku 2020 stał się praktycznie całkowity - obejmuje prawie wszystkie placówki i prawie wszystkie niedziele. Nowa decyzja sądu jednak może ucieszyć tych, którzy nie zgadzają się ze słusznością wprowadzenia tych ograniczeń. 

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz: „Rewolucji w zakazie handlu nie będzie"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niedziele handlowe 2023 - to koniec? Nowa decyzja sądu zaskakuje

Wypożyczalnie sprzętu sportowego mogą być otwarte w niedzielę - zasada ta została oficjalnie potwierdzona przez adwokata Dawida Suszyńskiego oraz Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej kancelarii:

Według opinii prawnej przygotowanej przez naszą kancelarię w październiku 2021 r., jednym z takich wyjątków jest także wyjątek dotyczący działalności wypożyczalni sprzętu sportowego.

Co, jak wskazuje adwokat, potwierdził niecały miesiąc temu sąd:

Orzeczeniem z 24 lutego 2023 r., Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze, II Wydział Karny nie tylko nie zakwestionował naszej opinii prawnej, ale i potwierdził, że interpretacja taka jest prawidłowa.

Oznacza to, że działalność związana z wypożyczalnią sprzętu wcale nie musi być przeważająca. W praktyce wystarczy, że placówka będzie miała zaledwie możliwość wypożyczenia sportowych produktów. To nie pierwszy i niejedyny taki wyjątek związany z handlem w niedzielę.

Kiedy niedziele handlowe 2023? Te sklepy są zawsze są otwarte

Placówki nieobjęte zakazem handlu w niedzielę i święta to między innymi zakłady lecznicze dla zwierząt, punkty apteczne, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, placówki pocztowe, hurtowanie farmaceutyczne, a także handel kwiatami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach. Pełną listę placówek możemy przeczytać na stronie, udostępniającej akty prawne, obowiązujące w naszym kraju.
W 2023 niedziele ustawowo wolne od zakazu handlu to przede wszystkim te, poprzedzające ważne święta. Zakupy zrobimy więc bez problemu w dniach: 

  • 29 stycznia
  • 2 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 17 grudnia
  • 24 grudnia
Więcej o: