Czym czyścić srebro, aby lśniło jak w dniu zakupu? Sięgnij po ten produkt, a ciemne zacieki znikną

Jak wyczyścić srebro? To pytanie zadaje sobie wiele osób posiadających srebrną zastawę czy biżuterię. Na szczęście proces czyszczenia wcale nie jest trudny. Wystarczy kilka składników, które masz już w domu, aby wszystko lśniło. Chętnie podpowiemy ci, czym czyścić srebro, aby było jak nowe.

Czyszczenie srebra wcale nie wymaga wizyty u jubilera. Bez trudu usuniesz ciemne zacieki samodzielnie w domu. Co więcej, potrzebne produkty masz już pewnie w swojej łazience. Dowiedz się, jak możesz wyczyścić srebro, aby lśniło jak nowe.

Zobacz wideo Zadbaj o biżuterię. Jak wyczyścić i spakować świecidełka?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego srebrna biżuteria ciemnieje? Czy ma na to wpływ miejsce, w którym ją przechowujemy? 

Srebrna biżuteria czy zastawa często ciemnieje. Musisz jednak wiedzieć, że to naturalny proces. To skutek reakcji chemicznej, która zachodzi, kiedy srebro spotyka się z powietrzem. Nie jest to więc wina przechowywania biżuterii, czy zastawy. Główny sprawca całego zamieszania to dwutlenek siarki. To właśnie ten związek jest odpowiedzialny za powstawanie ciemnego nalotu na srebrze. Jeśli jednak będziesz regularnie dbać o przedmioty z tego materiału, nieestetyczne zjawisko nie będzie problemem. Wcale nie trzeba wyrzucać biżuterii ani zmieniać zastawy. Wystarczy jedynie odpowiednio o nie zadbać. Jeśli chcesz to zrobić samodzielnie, sięgnij po pastę do zębów. 

Jak czyścić srebro? Sięgnij po te produkty, a zalśni jak nowe

Czyszczenie srebra wcale nie jest trudnym procesem. Wymaga jednak odrobiny zaangażowania. Najprostszą metodą na wyczyszczenie srebrnej zastawy lub biżuterii jest użycie pasty do zębów. Pamiętaj jednak, że nie powinna ona zawierać żadnych granulek. Proces jest bardzo prosty. Niewielką ilość pasty do zębów nałóż na szczoteczkę. Następnie pocieraj intensywnie zabrudzone przedmioty. Pamiętaj, aby robić to w miarę możliwości delikatnie. 

Innym dobrym sposobem na wyczyszczenie srebra jest użycie soli kuchennej i folii aluminiowej. To naprawdę proste. Wystarczy, że wyłożysz dno metalowego naczynia folią i zalejesz litrem wrzącej wody. Następnie dosyp 5 łyżeczek soli kuchennej i wymieszaj. Kiedy substancja się rozpuści, włóż do roztworu srebrne przedmioty. Odczekaj do momentu, aż woda wystygnie lub w miarę potrzeby potrzymaj biżuterię, lub zastawę dłużej. Na koniec po prostu umyj wszystko mydłem i gotowe. Srebro powinno lśnić jak nowe. 

Więcej o: