Co w ściółce pełza? Leśnicy natrafili na okazałego gada. To znak, że wiosna wkrada się do Polski

Na profilu Lasów Państwowych pojawił się w ostatnich dniach post o znalezieniu pewnego rzadko widywanego w Polsce gada. Takie spotkanie zapewne przeraziłoby nie jedną osobę. Jak możemy przeczytać w poście, ten wąż jest pierwszą oznaką coraz bardziej zbliżającej się wiosny.

W Nadleśnictwie Karniszewice, pracownicy Lasów Państwowych odnaleźli bardzo okazałego, jak na Polskie warunki, węża. Jest nim gniewosz plamiasty, który może osiągać nawet do 90 centymetrów. Występuje w Europie i zachodniej Azji. W naszym kraju ten wąż znajduje się pod ochroną.

Zobacz wideo Czy wilki są zagrożeniem dla ludzi?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gniewosz plamisty. Co wiemy o tym rzadkim gadzie?

Jeśli spotkamy w lesie gniewosza, musimy być bardzo ostrożni, żeby na niego nie nadepnąć, ponieważ znajdują się one w Polsce pod ścisłą ochroną. Jednak ten gad może przestraszyć nie tylko osoby cierpiące na ofidiofobię, czyli strach przed wężami. Na szczęście jest on całkowicie niegroźny i nie stanowi niebezpieczeństwa dla zwierząt i ludzi. Jest on gatunkiem niejadowitym. W gminie Gogolin niedaleko Opola zlokalizowane jest największe w Polce skupisko gniewosza plamistego. Ten rejon zamieszkuje ponad 150 węży z tego rzadkiego gatunku. Węże żywią się głównie jaszczurkami oraz padalcami. Gdy temperatury zaczynają być wyższe, te gady chętniej wychodzą ze swoich zimowych kryjówek i wygrzewają się na słońcu. Jak mówią leśnicy, spotkanie takiego gada, oznacza, że wiosna jest coraz bliżej. 

Okazały wąż został uchwycony na zdjęciu. Dlaczego wiosną pełzają po lesie?

Post wrzucony na facebookowym profilu Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe, wywołał niemałe poruszenie. Na szczęście leśnicy zadbali, by wyjaśnić, że wąż jest niegroźny dla ludzi i zwierząt i jedynie tak jak my chce korzystać z coraz cieplejszej pogody.  Facebookowy profil wyjaśnia, dlaczego te węże zaczynają się teraz pojawiać.

Są one zwierzętami zmiennocieplnymi, co oznacza, że temperatura ich ciała zależy od temperatury otoczenia oraz zewnętrznych źródeł ciepła. Dlatego gady tak chętnie wygrzewają w promieniach słońca i wczesną wiosną możemy je spotkać w nasłonecznionych miejscach

Internauci w komentarzach wstawiają zdjęcia, na których im również udało się uchwycić tego rzadkiego gada oraz zastanawiają się, gdzie jeszcze można spotkać taki niesamowity okaz.

Więcej o: