500 plus dla małżeństw to nie jedyna propozycja wsparcia dla seniorów. Jest petycja o 8000 plus

Po 500 plus dla małżeństw przyszedł czas na kolejną propozycję wsparcia par z długim stażem małżeńskim. Mogliby oni otrzymać nawet 8 tys. zł, jeśli nowa petycja zostanie zaakceptowana przez Senat. Jakie warunki należałoby spełnić, aby otrzymać to świadczenie? Wyjaśniamy najważniejsze założenia.

Temat dodatkowego wsparcia finansowego dla małżeństw z długim stażem nieustannie powraca do dyskusji. Jeszcze niedawno mówiono o możliwości wprowadzenia 500 plus dla małżeństw z 40-letnim stażem. Teraz do Senatu wpłynęła również petycja o świadczenie znacznie wyższe, jednak przyznawane na innych zasadach.

Zobacz wideo Pani Janina zdradza przepis na szczęśliwe małżeństwo: Nie wolno się przeciwstawiać, a najpiękniejsze jest to, żeby małżeństwo się szanowało

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus dla małżeństw z 40-letnim stażem. Dla kogo dodatek do emerytury z programu Małżeństwo+?

Jak informował Fakt, program Małżeństwo+ skierowany miał być do par z 40-letnim stażem małżeńskim. Świadczenie miało być comiesięczne i przyznawane dożywotnio. Zdania polityków na temat takiego dodatku do emerytury były jednak podzielone i petycja ostatecznie została odrzucona. Sam pomysł jednak wzbudził zainteresowanie i już wtedy pojawiły się propozycje wprowadzenia świadczenia jednorazowego.

Dodatkowe 200 zł do emerytury. Świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP Ci seniorzy dostaną dodatkowe 200 zł do emerytury, ale nie z ZUS-u

Od 5000 plus do 8000 plus dla małżeństw z długim stażem. Pomysł trafił do Senatu

Portal Fakt informuje teraz także o petycji w sprawie nowego świadczenia. Tym razem byłoby ono skierowane do małżeństw z co najmniej 50-letnim stażem.

Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków, przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat

- przekonuje autor petycji cytowany przez Fakt.

Pary po 50 latach małżeństwa otrzymywałyby jednorazowo 5 tys. zł, przy czym dokładna wysokość dodatku zależałaby od długości stażu i wynosiłaby:

  • po 50 latach małżeństwa – 5 tys. zł,
  • po 55 latach małżeństwa – 5 tys. 500 zł,
  • po 60 latach małżeństwa – 6 tys. zł,
  • po 65 latach małżeństwa – 6 tys. 500 zł,
  • po 70 latach małżeństwa – 7 tys. zł,
  • po 75 latach małżeństwa – 7 tys. 500 zł,
  • po 80 latach małżeństwa – 8 tys. zł.

Do otrzymania świadczenia wystarczyłby wniosek z załączonym tylko jednym dokumentem, czyli zaświadczeniem z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzającym małżeński staż. Petycja o nowy dodatek do emerytury jest obecnie rozpatrywana i od Senatu zależy, czy wejdzie w życie.

Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969 Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Ten dokument jest kluczowy

Więcej o: