Lista osób uprawnionych do zakupu leków w niższych cenach jest dość długa. Natomiast na całkowicie darmowe środki może liczyć niewielka grupa osób. Sprawdzamy, komu się one należą
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O liście refundowanych środków medycznych decyduje Ministerstwo Zdrowia. Prawo do zniżki mają osoby, które posiadają tzw. dodatkowe uprawnienia, wynikające z ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Aby pacjent mógł uzyskać zniżkę lub odebrać leki za darmo, musi uzyskać kod, który potwierdza jego przywileje. Ten natomiast zostaje wypisany przez lekarza, po okazaniu odpowiedniego dokumentu wskazującego na posiadanie dodatkowych uprawnień. Ten sam kod ma prawo wystawić również farmaceuta. Jest jeden wyjątek - w przypadku osób po 75. roku życia powinien zrobić to doktor. Sposób finansowania jest oznaczony na recepcie - może być to 50 proc., 30 proc., lub nawet 100 proc. zniżki.
Wspomniane uprawnienia dodatkowe dotyczą:
Na bezpłatne leki mogą liczyć seniorzy oraz kobiety w ciąży. Lista refundowanych środków medycznych ulega zmianie, co 2 miesiące. Od stycznia 2023 r. obowiązuje 2057 pozycji dla seniorów oraz około 397 dla kobiet w ciąży. Pełną listę darmowych środków dla najstarszych można znaleźć na stronie 75plus.mz.gov.pl. W przypadku kobiet w ciąży bezpłatne leki przysługują po 15 dniach od daty planowanego porodu.