Podwójna emerytura przysługuje seniorom, którzy należą do jednej z trzech grup osób, które: opłacały składki z KRUS i ZUS, były funkcjonariuszami służb mundurowych lub pracowały za granicą. Konkretne wymogi dla każdej z nich określają odrębne przepisy, a wnioski należy złożyć w różnych instytucjach.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Szczegółowe zasady przyznawania podwójnej emerytury z KRUS i ZUS zostały omówione w Odpowiedzi na interpelację nr 234. W ogólnym ujęciu prawo to przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny i posiadają 25-letni staż płacenia składek na ubezpieczenie rolnicze przy jednoczesnym odprowadzaniu składek ZUS. Jeśli warunek ten jest spełniony, wnioski o świadczenie należy złożyć osobno w obu urzędach.
Kwestia podwójnej emerytury dla mundurowych została natomiast ostatnio zmieniona nowelizacją z 2022. Nowe przepisy dotyczą osób, które zostały przyjęte do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 a przed 1 października 2003. Po odbyciu co najmniej 25 lat służby mogą one skorzystać z jednej z dwóch opcji:
Wniosek o emeryturę dla mundurowych powinien być złożony w ZER MSWiA.
Jak dowiadujemy się na stronie ZUS-u, pobieranie świadczenia zagranicznego nie wpływa na prawo do polskiej emerytury. Jeżeli zatem spełniamy wymogi otrzymania świadczenia w obu krajach, możemy jak najbardziej pobierać podwójną emeryturę. Należy jednak zaznaczyć, że przepisy dotyczące świadczeń emerytalnych w poszczególnych krajach mogą być różne. Ponadto emerytura zagraniczna może zostać opodatkowana, choć Polska podpisała z wieloma państwami porozumienie znoszące dodatkowe opłaty. Co ważne, wniosek w tym przypadku należy złożyć w kraju, gdzie praca była wykonywana.