Nie Grecja i nie Turcja. Ten kraj podbił w tym roku serca Polaków. Są ku temu liczne powody

Polacy coraz częściej wybierają ten kraj jako kierunek na wakacje. Cypr oferuje nie tylko piękne widoki, plaże i turkusową wodę, ale także szereg ciekawych zabytków. Odnajdą się tu turyści pragnący spędzić urlop na błogim lenistwie, ale także ci, co preferują aktywny wypoczynek.

Co roku w sezonie wakacyjnym można zauważyć, że niektóre kraje cieszą się szczególną popularnością wśród Polaków. Zwykle na prowadzenie wysuwa się Turcja, Grecja i Chorwacja, jednak w tym roku doceniono inne państwo. Coraz więcej turystów planuje swój urlop na Cyprze. Jest to kraj znajdujący się na wyspie leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego. Cypr należy do Unii Europejskiej, a obowiązującą tam walutą jest euro. 

Zobacz wideo

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Cypr wakacje 2023. W tym kraju nie będziesz się nudzić. Ma turystom wiele do zaoferowania

Cypr zwany jest także Wyspą Afrodyty. To właśnie tam, według greckiej mitologii, narodziła się z morskiej piany bogini miłości. Z tego powodu kraj ten posiada bogatą historię i dziedzictwo kulturowe, co widać w najbardziej obleganych przez turystów miastach. Stolicą Cypru jest Nikozja. Strefa buforowa oddziela tam społeczność grecką od tureckiej. Nie stanowi to jednak problemu przy zwiedzaniu. W mieście można zobaczyć kilka fascynujących zabytków oraz ośrodków kultury. Warto zwiedzić m.in. Muzeum Cypru, Muzeum Bizantyńskie, mury miejskie czy meczet Salima. Drugim największym miastem w kraju jest Limassol. Turystom z pewnością przypadnie do gustu znajdujący się tam zamek, wewnątrz którego mieści się Średniowieczne Muzeum Cypru. Na uwagę zasługują także muzeum przetwórstwa drzewa karobowego Carob Mill Museum, muzeum archeologiczne regionu Limassol i Cypryjskie Muzeum Motoryzacji. Będąc na miejscu, warto również przejść się 17-kilometrową promenadą, z której rozciąga się piękny widok na Morze Śródziemne.

Polacy pokochali ten kraj. Tu spędzisz wakacje jak z bajki

Cypr w ostatnim czasie stanowi bardzo popularny kierunek wakacyjny dla turystów z całego świata. Jeszcze do niedawna najliczniejszą grupę przyjezdnych stanowili Rosjanie. Jak podaje portal fly4free.pl w 2019 roku Cypr odwiedziło aż 781 tys. osób z tego kraju. W ostatnim czasie jednak ten kraj przypadł do gustu także Polaka. Rosnąca popularność tego państwa wśród Polaków sprawiła, że liczba przyjezdnych obcokrajowców jest o 8 proc. wyższa niż w 2019 roku i aż o 38 proc. większa niż w roku ubiegłym. Obecnie najwięcej turystów na Cyprze pochodzi z Wielkiej Brytanii (159 tys. osób), Izraela (46,4 tys. osób) i właśnie z Polski (30,3 tys. osób).

Więcej o: