To miejsce nosi miano najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku. Stare uzdrowisko wciąż przyciąga turystów

Niektóre miejsca w Polsce są nadal niedocenione. Jednym z nich jest pewna wieś na Dolnym Śląsku, która zdobyła tytuł najpiękniejszej w tej części kraju. Niegdyś leczono tam gruźlików, dziś stanowi centrum kultury i zachwyca turystów niepowtarzalnym krajobrazem.

Jeśli myślisz, że wieś jest nudna, to jesteś w błędzie. Niedaleko wielkich miast znajdują się urokliwe miejscowości, które urzekają krajobrazami i otaczającą je przyrodą. Jedna z nich otrzymała niedawno miano "Najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku". To Sokołowsko, znajdujące się niedaleko Wałbrzycha. Leży w Kotlinie Sokołowskiej na wysokości 540–590 m n.p.m, a z każdej strony jest otoczone wzniesieniami - Górami Suchymi i Sudetami Środkowymi. Jeśli nie masz pomysłu na weekend, warto odwiedzić tę część Dolnego Śląska.

Zobacz wideo Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

To najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Sokołowsko od wieków cieszy się popularnością

Trudno określić, kiedy dokładnie powstało Sokołowsko, jednak pierwsze wzmianki o tej wsi pojawiły się w 1357 roku. Według historycznych zapisków założono ją przez zakon benedyktynów w czeskim Broumovie. Z kolei na początku XVI wieku nabył ją hrabia von Hochberg. Najważniejszy okres dla tej miejscowości przypada jednak na połowę XIX wieku. Wówczas założono tam uzdrowisko, w którym leczono osoby cierpiące na gruźlicę. Jak można przeczytać na stronie sokolowsko.org, było to pierwsze na świecie sanatorium specjalizujące się w leczeniu nowatorską metodą klimatyczno-dietetyczną. Dzięki temu do Sokołowska przyjeżdżało wielu turystów, w tym również tych bardzo zamożnych. Na wzór dolnośląskiego uzdrowisko stworzono później ośrodek w Davos w Szwajcarii. Po wielu latach wieś ta znowu zdobywa popularność, ponieważ to właśnie tam dzieje się akcja w powieści "Empuzjon" Olgi Tokarczuk, która została wydana w 2022 roku.

Wieś ma wiele do zaoferowania. Zabytki i przyroda zachwycają turystów

Choć uzdrowisko w Sokołowsku nie spełnia już swojej pierwotnej funkcji, to nadal jest otwarte dla turystów. W 2007 roku zakupiła je Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która stworzyła w tym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury. Dziś można tam oglądać różne wystawy, projekcje filmów czy wybrać się na koncert. Sama wieś również ma wiele do zaoferowania. W Sokołowsku warto zobaczyć cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła, a także Zameczek Friedenstein, który wybudowano na przełomie XIX i XX wieku. W okolicy znajdują się też ciekawe trasy dla pieszych, które biegną przez piękne zielone tereny. Warto przejść się Głównym Szlakiem Sudeckim oraz trasą prowadzącą przez przełęcz Trzech Dolin. To właśnie te okolice i imponujący budynek starego sanatorium sprawiły, że Sokołowsko zajęło pierwsze miejsce w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska" organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Więcej o: