Jak przycinać borówkę? Trzymaj się zasady "30 procent". Latem krzewy utoną w owocach

Borówka amerykańska coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Nic dziwnego, może bowiem rosnąć przez wiele lat i jest dość prosta w uprawie. By jednak krzew pięknie kwitł i wydawał smaczne owoce, trzeba odpowiednio o niego zadbać. Kluczowym elementem jest przycinanie. Kiedy i jak to robić?

Borówka amerykańska to roślina, po którą coraz częściej i chętniej sięgamy. Uprawa w przydomowych ogródkach i na działkach nie należy do skomplikowanych. Samodzielnie zebrane owoce można wykorzystać nie tylko w wypiekach i jako dodatki do deserów, lecz także do przetworów. Przykładem może być dżem i sok z borówki. Zanim jednak zabierzesz się za robienie zapasów, zadbaj o właściwą pielęgnację posadzonych w ogrodzie krzewów. Sprawdź, kiedy przycinać borówkę amerykańską i jak to robić, by w kolejnym sezonie obsypała się owocami.

Więcej podobnych porad dotyczących uprawy roślin znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nie wiesz co zrobić z truskawkami? Wypróbuj babciny przepis. Potrzebujesz tylko trzech składników

Kiedy przycinać borówki amerykańskie? Wybierz odpowiedni termin

Podobnie jak w przypadku uprawy innych roślin owocujących, do uzyskania obfitych plonów konieczna jest właściwa pielęgnacja. Jednym z niezbędnych zabiegów jest przycinanie. Zabieg ten zaleca się wykonywać w dwóch terminach - jesiennym i zimowym. Z uwagi na przymrozki, które mogą uszkodzić pędy, ogrodnicy częściej zalecają ten drugi, wszystko jednak zależy od odmiany.

Cięcie jesienne należy wykonać przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Cięcie zimowe wykonuje się pod koniec zimy lub wczesną wiosną, od lutego do marca. Oba sposoby mają swoje zalety. Przycinanie jesienią pozwoli pomóc pozbyć się słabych pędów, które w tym czasie przebarwiają się na czerwono. We wrześniu i październiku warto zadbać o te odmiany, które wcześniej owocują. Zimowe cięcie z kolei pomoże usunąć przemarznięte i uszkodzone pędy, na których nie ma zbyt wielu pąków kwiatowych.

Jak przycinać borówki amerykańskie? Jesień to najlepszy termin na sadzenie krzewów

Borówka amerykańska najlepiej owocuje na dwu- i trzyletnich pędach. Im starsze, tym gorzej z owocami. To, jak przycinać borówkę amerykańską, zależy przede wszystkim od odmiany. Te o drobnych owocach najlepiej przycinać delikatnie. Nieco mocniejsze przycinanie sprawdzi się w przypadku odmian szybko rosnących. Radykalne cięcie sprawdzi się w przypadku krzewów starszych, które już słabo owocują. Na krzewie, w zależności od wieku borówki, pozostaw od 3-5 (młode) do 5-8 pędów (starsze). Usuń te najstarsze, słabe, uszkodzone, obumarłe i osłabione, pozostaw z kolei młode i zdrowe. Zbyt radykalne cięcie może sprawić, że krzew uschnie. W czasie przycinania warto zastosować się do prostej zasady i usunąć ok. 30 procent pędów.

Jeśli sadzisz krzewy jesienią, nie przycinaj ich od razu. Z zabiegiem pielęgnacyjnym zaczekaj do końca zimy. Krzewy posadzone wczesną wiosną przytnij od razu po umieszczeniu ich w ogrodzie. Tym zasadzonym w maju lub latem w zupełności wystarczy usunięcie kwiatostanów osłabiających roślinę i negatywnie wpływających na rozwój korzeni, z cięciem pędów wstrzymaj się, podobnie jak w przypadku borówki posądzonej jesienią, do końca zimy.

Więcej o: