Wykonaj ten zabieg przed pierwszymi przymrozkami. To ważne, jeśli chcesz mieć zielony i bujny trawnik

Jak przygotować trawnik do zimy? Jesienią trwają intensywne przygotowywania ogrodu do sezonu zimowego. W tym czasie nie należy zapominać o trawniku. Jeżeli zależy nam, aby w kolejnym sezonie był bujny i zielony, musimy odpowiednio zadbać o jego stan jeszcze przed pierwszymi mrozami.

Każdy, kto wkłada serce w pielęgnację trawnika - chce, aby był on zawsze piękny, zielony i bujny bez żadnej skazy. Aby tak się stało, konieczna będzie odpowiednia pielęgnacja, również jesienią. Jednym z obowiązkowych zabiegów, jakie należy wykonać - jest wapnowanie. Sprawdź, jak prawidłowo je przeprowadzić. 

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Zainteresował cię ten temat? Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wapnowanie trawnika na jesień. Korzyści płynących z tego zabiegu jest wiele

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że za sprawą wapnowania trawnik będzie pobudzony do wzrostu. Dzięki czemu stanie się bujny i zielony. Kolejnym atutem tego zabiegu jest zapobieganie powstawaniu mchu oraz chwastów. Wapno zneutralizuje kwasowość gleby, dzięki czemu murawa będzie znacznie zdrowsza. Grunt zyska lepszą strukturę oraz będzie mieć większą zdolność zatrzymywania wilgoci. Tak więc nie tylko sam trawnik, ale także gleba zyskają dzięki zastosowaniu wapnia. Do nawożenia wapnem można wykorzystać: wapno granulowane, wapno gaszone oraz wapno nawozowe.

Kiedy i jak wapnować trawnik? Wielu ogrodników preferuje wykonanie tego zabiegu w jednym terminie

Najlepszym czasem na wykonanie wapnowania będzie wiosna lub jesień. Warto je przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem, lub tuż po zakończeniu okresu wegetacyjnego. Wielu ogrodników jednak preferuje wykonywanie tego zabiegu jesienią ze względu na to, iż przez zimę składniki zdążą się wchłonąć w glebę. Aby prawidłowo przeprowadzić wapnowanie, trzeba wybrać suchy i bezwietrzny dzień. Jest to ważne, aby substancja miała możliwość równomiernego rozprowadzenia się po powierzchni murawy. Należy pamiętać, że nie powinno się łączyć nawożenia z wapnowaniem, gdyż może to skutkować przepaleniem trawy. Dlatego między tymi zabiegami warto zrobić kilkutygodniową przerwę, aby nie doszło do szkodliwej reakcji chemicznej. Według specjalistów zabieg wapnowania dobrze wykonać co trzy, cztery lata. Pozwoli to utrzymać odpowiednie pH niezbędne do prawidłowego rozwoju trawy. Jak wykonać wapnowanie? Można to zrobić ręcznie lub z pomocą specjalnego rozrzutnika. Przed wykonywaniem zabiegu nie zapomnij założyć na dłonie rękawice ochronne. Dodatkowo można zaopatrzyć się w maskę ochronną na twarz. 

Więcej o: