Jak i kiedy siać trawę? Pilnuj tych terminów, a na wiosnę twój ogród stanie się soczyście zielony

Zadbany trawnik jest podstawą każdego pięknego ogrodu. Jeśli marzysz o zielonej murawie, nie musisz od razu kupować gotowego trawnika. W łatwy sposób możesz wysiać go samodzielnie. Wystarczy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i trzymaniu się terminów siewu. Sprawdź, jak i kiedy to robić!

Zielony i bujny trawnik potrafi kompletnie odmienić wygląd naszego ogrodu. Kluczowe jest dobranie odpowiedniej odmiany nasion i dostosowanie do niej terminów wysiewania. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowej murawy, nasze zadanie może być o wiele prostsze, jednak ta opcja nie należy do najtańszych. Na szczęście, istnieją proste triki na zielony i piękny trawnik niskim kosztem. 

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy siać trawę? Termin jest kluczowy

Jeśli poświęcimy mu trochę uwagi i umiemy dobrze planować, zakładanie trawnika nie będzie niczym skomplikowanym. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego terminu. Najlepszym spośród nich będzie późne lato, aż do połowy jesieni lub wczesna wiosna. Wtedy gleba jest na tyle ciepła, by nasiona mogły wyrosnąć. Ponadto dzięki tym terminom ryzyko pojawiania się chwastów jest o wiele mniejsze. Październik jest ostatnim możliwym terminem. Kiedy temperatura spadnie poniżej 8 stopni Celsjusza, nasiona mogą już nie wykiełkować, co znaczy, że nie zdążą podrosnąć przed nadejściem mrozów. Jeśli nie udało się nam zasiać ich w terminie, lepiej jest poczekać do wiosny - wtedy  jednak musimy zwracać uwagę na opady.

Jak siać trawę? Wypróbuj ten trik, a wyrośnie równomiernie

Zanim zabierzemy się za wysiew, musimy odpowiednio przygotować nasz ogród. Mniej więcej trzy tygodnie przed sianiem, warto przekopać ziemię, pozbyć się kamieni, starej trawy i chwastów. Podłoże należy wyrównać. Tydzień później możemy zastosować nawóz. Najlepiej siać w dzień bezwietrzny. Warto pamiętać, żeby nie siać trawy zbyt gęsto. Nasiona możemy rozsypywać w jednym kierunku, a następnie na krzyż - ta metoda pozwoli na równomierne obsianie trawnika. Ostatnim krokiem jest przykrycie nasion centymetrową warstwą ziemi i podlać. Jeśli nie w ciągu dnia nie będzie żadnego deszczu, trawnik powinniśmy nawadniać zarówno rano, jak i wieczorem. Jeśli nie wszystkie nasiona wykiełkowały, możemy bez problemu uzupełnić powstałe dziury.

Więcej o: