Kiedy i jak siać trawę? Trzymaj się tych terminów, a twój trawnik zaleje się soczystą zielenią

Chcesz, aby twój trawnik był soczyście zielony, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Najważniejszy jest termin. Sprawdź, jak siać trawę ręcznie, ile czasu trwa wschodzenie trawy oraz w jaki sposób stosować nawóz.

Wypielęgnowany i zadbany trawnik jest marzeniem wielu osób. Okazuje się, że spokojnie możemy dojść do perfekcji samodzielnie, bez kupowania gotowej, drogiej murawy. Wystarczy, że będziemy trzymać się tych kilku istotnych porad.

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy i jak siać trawę? Ręcznie zrobisz to szybko i łatwo, nawet na starym trawniku 

Kluczem do sukcesu w posiadaniu pięknego trawnika jest odpowiednie przygotowanie gleby pod zasianie oraz ścisłe trzymanie się wyznaczonych terminów. Trawę najlepiej siać wczesną wiosną lub późnym latem. Jeśli możemy, omijajmy jesień i zimę. W okresie wiosenno-letnim gleba jest odpowiednio ciepła i wilgotna, by nasiona mogły zakiełkować. Ważne, aby temperatura nie spadała poniżej 8 stopni Celsjusza. Należy również unikać zbyt obfitych opadów deszczu. Jeśli chcemy zasiać trawę na miejscu starej murawy, musimy odpowiednio przygotować glebę. Przede wszystkim najpierw oczyszczamy ja z korzeni i kamieni. Następnie dokładnie grabimy i umieszczamy w niej nasiona, zasypując je cienką warstwą ziemi. Na koniec dokładnie podlewamy i powtarzamy tę czynność codziennie przez dwa tygodnie. Możemy zwolnić z nawadnianiem, dopiero gdy nasiona zakiełkują. Wtedy podlewamy trawę maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Jak długo wschodzi trawa? Możesz to przyspieszyć, stosując specjalne odżywki

Trawa standardowo wschodzi około miesiąca. Jednak jeśli wybierzesz szybkorosnącą odmianę,  pierwsze kiełki pojawią się już prawdopodobnie po tygodniu. Możesz także wspomóc rozrost trawnika, stosując nawozy. Ziemię nawozimy trzy razy w ciągu roku. Pierwsze nawożenie trawnika powinno odbyć się wiosną po pierwszym koszeniu, drugie latem (najlepiej w połowie czerwca), a ostatnie pod koniec wakacji. Dla trawnika najlepiej sprawdzą się nawozy mineralne o dużej zawartości azotu i fosforu. Doskonale nada się wapno, naturalny kompost lub obornik. Możemy również zakupić uniwersalny nawóz do traw.

Więcej o: