Wiemy, gdzie wybrać się jesienią na grzyby. W tych miejscach roi się od borowików i nie tylko

Rozpoczął się sezon, na który czekało wiele osób. Zbieranie grzybów w lesie w ostatnich latach stało się popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Można się tam wyciszyć, jak i znaleźć ciekawe okazy grzybów jadalnych. Gdzie udać się na grzyby tej jesieni, aby wrócić z pełnym koszem?

Jesień już do nas zawitała. Ta pora roku to oczywiście ulubiony sezon grzybiarzy, którzy wyruszają z pustymi koszykami do lasów i wracają zazwyczaj z wypełnionymi po brzegi grzybami. Oczywiście nie zawsze tak jest - a co na to wpływa? Okazuje się, że wiele czynników. Dowiedz się, gdzie warto wybrać się tej jesieni na grzyby, aby zebrać ich jak najwięcej. 

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie na grzyby w Polsce? To właśnie tam jest ich cała masa

Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, z pewnością zastanawiasz się, gdzie najlepiej wybrać się na grzyby, aby zebrać ich cały kosz. Osoby doświadczone w zbieraniu grzybów wiedzą już po latach, w których miejscach w okolicznych lasach jest ich najwięcej oraz jak szukać. Co ciekawe w zależności od tego, w jakim rejonie Polski mieszkasz, może mieć większe lub mniejsze szanse na obfite zbiory.

Okazuje się, że w południowo-wschodniej części kraju najwięcej grzybów znajdzie się w lasach Bieszczadzkich, a na Dolnym Śląsku popularnością cieszą się lasy w regionie Jeleniej Góry i Wałbrzycha. A co z grzybiarzami z Wielkopolski? W tej części kraju najwięcej grzybów znajdziesz w okolicy Puszczy Noteckiej, Kobylej Góry czy w lasach niedaleko Chodzieży. Na Pomorzu natomiast najwięcej grzybów występuje w lasach otaczających Trójmiasto oraz Górę Markowca. Wiesz już, w jakich rejonach Polski pojawia się ich najwięcej, a jak odnaleźć lubiane przez grzyby "miejscówki"? 

W tych miejscach możesz znaleźć sporo grzybów. Lubią tam rosnąć w każdym sezonie

Niemalże każdy grzyb lubi nieco inne warunki, jednak niektóre od lat rosną w tych samych miejscach. Takie punkty w lasach to często tajemnice długoletnich grzybiarzy, którzy nie zdradzają innym miejsca występowania danego gatunku i co roku są pewni, że grzyby będą na nich czekać.

Lubiane przez wielu borowiki, czyli prawdziwki występują najczęściej w lasach iglastych - pod sosnami i świerkami. Podgrzybki znajdziesz zazwyczaj w lasach mieszanych, ale również mogą pojawić się pod dębami. Maślaki natomiast wstępują głównie pod topolami, osikami i brzozami oraz na zboczach i w trawach. A co z kurkami, które są tak lubiane przez Polaków? Te występują niemalże wszędzie, ponieważ nie mają zbyt wygórowanych wymagań. 

Więcej o: