Jak pielęgnować monsterę, aby zachwycała? Dodaj skórkę tego owocu, a będzie bujna i soczyście zielona

Monstera monkey, monstera minima, monstera variegata to tylko kilka z 50 odmian tej niezwykle popularnej rośliny. Jej uprawa jest stosunkowo prosta, o ile pamiętamy o zapewnieniu jej odpowiednich warunków. Jak dbać o monsterę, aby pięknie rosła a jej liście nie żółkły? Wyjaśniamy!

Monstera jest często wybieraną rośliną, szczególnie przez wzgląd na swój charakterystyczny wygląd. Jednak jej najpopularniejszym problemem jest żółknące liście. Podpowiadamy, co zrobić, aby tego uniknąć. 

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Monstera dziurawa często zdobi nasze mieszkania. Jakie są inne odmiany tej rośliny? 

Jedną z najpopularniejszych odmian monstery wybieranych do domów, jest monstera dziurawa, która ma charakterystyczne liście z dziurami w najróżniejszych kształtach. Rzadziej spotykaną jest monstera variegata, której duże, dziurawe liście, są dodatkowo naznaczone białymi, nieregularnymi wzorkami. Mniejsza niż inne jest natomiast monstera minima, której wysokość sięga maksymalnie 50 centymetrów. Monstera peru z drugiej strony ma ulistnienie z wybrzuszeniami na blaszkach. Odmianą z liśćmi bez dziur, jest monstera monkey.

Nowoczesne systemy obrony powietrznej Skynex To zaboli Putina. Niemcy przekażą Ukrainie Skynex do strącania roju dronów

Kwiat monstera. Jak o niego dbać?

Co zrobić, żeby zapewnić najlepsze warunki dla monstery? Przede wszystkim musimy zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Idealne dla niej będzie pomieszczenie, gdzie panuje temperatura około 20 stopni Celsjusza. Dobrym pomysłem będzie postawienie jej w pobliżu okna wschodniego lub północnego. Trzeba jednak pilnować, by nie była wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podlewać powinniśmy ją, dopiero kiedy jej podłoże przeschnie. Dwa razy na tydzień można zraszać jej liście, odstaną wodą. Możemy też użyć wilgotnej ściereczki, aby zebrać kurz z liści.

Hoja Co zrobić, żeby hoja zakwitła? Sprytne triki w pielęgnacji

Nawóz ze skórki banana. Świetna opcja dla roślin

Nawóz ze skórki banana można zrobić na kilka sposobów. Jest on świetnym źródłem składników odżywczych jak wapń, fosfor, magnez i potas. Sprawdzi się on zarówno w ogrodzie, jak i przy roślinach doniczkowych. Jak go wykonać?

  • Płynny nawóz  - zalej skórkę banana wodą i odstaw na kilka dni. Po tym czasie miksturą można podlewać rośliny.
  • Nawóz w proszku - wysusz skórki bananów w piekarniku, a następnie zmiel je lub pokrusz. Taki nawóz można mieszać bezpośrednio z ziemią.
  • Nawóz ze świeżej skórki - ułóż skórki na ziemi, podczas rozkładania będą powoli uwalniać wartościowe składniki.
Więcej o: