Wertykulacja trawnika, kiedy należy wziąć się do pracy? Dzięki temu murawa będzie zielona i piękna

Nawóz do trawy w niczym nie pomoże jeśli nie przeprowadzisz odpowiedniej wertykulacji trawnika. Jeśli zastanawiasz się, na czym to polega i czemu należy to zrobić, chętnie odpowiemy na te pytania. Nie chodzi wyłącznie o względy estetyczne. Dowiedz się więcej na ten temat.

Jeśli trawnik w twoim ogrodzie przestał wyglądać jak piękny zielony mięciutki dywan, należy pomyśleć o wertykulacji. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić takie prace i kiedy najlepiej się za to zabrać, chętnie podpowiemy. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Magda Gessler świętowała Dzień Psa w ogrodzie Joanny Przetakiewicz

Wertykulacja trawnika, kiedy należy ją przeprowadzić. Warto zrobić to raz w roku

O wertykulacji trawnika powinno się pomyśleć w momencie, kiedy wygląda on po prostu brzydko. Jednak pora roku i pogoda również mają znaczenie. Wczesna wiosna będzie najlepszym momentem. Pamiętaj także, aby zrobić to tuż po koszeniu trawy. Pamiętaj jednak, aby w pierwszym roku od zrobienia trawnika nie wykonywać wertykulacji. Może to doprowadzić nawet do jego zniszczenia. Pamiętaj także, że po wertykulacji trawnik może nie wyglądać najlepiej. Jednak nie trzeba się tym przejmować. Trawa bardzo szybko się zregeneruje i znów będzie cieszyć twoje oczy. 

Wertykulator do trawy to dobre rozwiązanie. Jednak grabie również się do tego nadają

Wertykulację trawnika możesz przeprowadzić przy pomocy profesjonalnych narzędzi. Jednak grabie również świetnie się do tego nadają. Jak przeprowadzić wertykulację? Przecinaj narzędziami pionowo darnie, na głębokość od 5 do 15 mm. Dzięki temu pozbędziesz się obumarłych roślin, czy mchu. W rezultacie trawa będzie miała lepszy dostęp do wody, światła oraz tlenu. To bardzo ważne, aby uzyskać piękny zielony trawnik

Po co robić wertykulację trawnika? Estetyka nie jest jedynym powodem

Nie tylko walory estetyczne powinny cię skłonić do przeprowadzenia wertykulacji trawnika. Oczywiście zielony dywan w ogrodzie to marzenie niejednego ogrodnika. Jednak warto wspomnieć, że dzięki wertykulacji, trawa nie będzie gnić, a także nie będą w niej zalegać stare obumarłe rośliny, a woda powinna lepiej docierać do korzeni. Jeśli więc chcesz, aby trawa była ładna, ale przede wszystkim nie stanowiła zagrożenia dla innych roślin, koniecznie zaplanuj prace. Każdy ogrodnik powinien to robić regularnie.

Więcej o: