Żyworódka: pielęgnacja rośliny. Wystarczy kilka trików, aby urosła bujna i zielona

Kalanchoe blossfeldiana to roślina wymagająca, ale bardzo ciekawa. Żyworódka należy do najchętniej uprawianych roślin domowych. Pochodzi z Madagaskaru i zachwyca swoim wyglądem. Pomimo wielu wymagań, idealnie nada się dla kwiatowych nowicjuszy.

Kalanchoe blossfeldiana, czyli inaczej żyworódka to sukulent, który należy do rodziny gruboszowatych. Z pozoru banalna roślina potrafi urosnąć na wysokość nawet 30 cm. Grube pędy i mięsiste zielone liście świetnie komponują się z innymi roślinami i ozdobami w pomieszczeniach. Poznaj zasady pielęgnacji żyworódki i triki, które mogą cię zaskoczyć! 

Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalanchoe blossfeldiana: wymagania i uprawa rośliny

Zastanawiasz się jakie wymagania ma kalanchoe blossfeldiana? Jeśli zaczynasz przygodę z kwiatami, spokojnie nie masz się o co martwić. Żyworódka nie ma dużych wymagań, ale oczywiście o pewne kwestie należy zadbać. Wymagania co do uprawy żyworódki to m.in.:

  • Kwiat lubi ciepłe i słoneczne stanowiska.
  • Kalanchoe musi posiadać przepuszczalne podłoże.
  • Roślina nie lubi być narażana na bezpośrednie promienie słoneczne.
  • Latem nawadniaj roślinę co 5 dni.
  • Zimą podlewaj żyworódkę, dopiero gdy przeschnie jej podłoże. 

Co zrobić, żeby żyworódka zakwitła? Nakryj ją kartonem

Jeśli twoja kalanchoe była kupiona już jako roślina z kwiatami, po okresie kwitnięcia nie musisz jej wyrzucać. Kwiat jest skłonny do ponownego zakwitnięcia, jeśli podejmiesz odpowiednie kroki. Żyworódka jest nazywana rośliną krótkiego dnia, więc kwitnie, wtedy gdy dni są najkrótsze, czyli zimą. W okresie kwitnięcia postaw roślinę w takim pomieszczeniu, do którego nie dochodzi sztuczne światło. Jeśli nie masz takiego miejsca, możesz nakrywać roślinę kartonem na około 14 godzin dziennie. 

Choroby kalanchoe. Tych błędów nie popełniaj w pielęgnacji żyworódki

Tak jak każdą roślinę, żyworódkę również może zaatakować choroba. Niestety niektóre z chorób pojawiają się przez błędy pielęgnacyjne. Jeśli twojej kalanchoe żółkną liście, może być to efekt nadmiernego podlewania rośliny lub niedobór wszystkich elementów np. w glebie. Trzymanie żyworódki w bardzo wilgotnych pomieszczeniach również sprzyja rozwojowi chorób.

Więcej o: