Jak dbać o monsterę w domu? Te triki sprawią, że twoje mieszkanie zamieni się w prawdziwą dżunglę!

Jak pielęgnować monsterę, aby nie marniała? Uprawa tej wyjątkowo popularnej rośliny wcale nie musi być trudna. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad i trików, a będzie rosła jak szalona. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o monsterę w warunkach domowych.

Monstera to roślina doniczkowa, która w ostatnich latach podbiła wiele serc. Powodem są jej okazałe liście oraz niemałe rozmiary. Jak sprawić, aby bujnie rosła? Zastosuj te banalne zasady, a efekty z pewnością cię zaskoczą! Z jej uprawą poradzą sobie nawet nowicjusze.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Monstera - podlewanie i pielęgnacja. Bez tego nie urośnie!

Monstera, choć wygląda egzotycznie, nie należy do grona roślin o dużych wymaganiach pielęgnacyjnych. Aby szybko rosła i emanowała intensywną zielenią, należy zapamiętać kilka prostych zasad. Jakich? 

  1. Miejsce uprawy: Ustaw monsterę w miejscu, gdzie nie dosięgają jej bezpośredni promienie słoneczne, które mogą poparzyć jej liście. Ona preferuje rozproszone światło lub półcień. Pamiętaj, aby nie stawiać jej w przeciągu. 
  2. Temperatura: Roślina najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej. 
  3. Podlewanie: Nie przelej jej! Nadmiar wody jej nie służy. Podlewaj ją raz w tygodniu, gdy ziemia lekko przeschnie. Zimą ogranicz podlewanie do dwóch razy w miesiącu. 
  4. Przesadzanie: Monstera należy do roślin, które w miarę szybko osiągają spore rozmiary, dlatego warto raz w roku przesadzić ją do większej doniczki
  5. Dbanie o liście: Osiadający kurz warto zetrzeć wilgotną ściereczką. Dodatkowo możesz raz na jakiś czas spryskać monsterę wodą, najlepiej odstaną i przefiltrowaną.

Żółte liście u monstery. Co jest powodem i jak poprawić wygląd rośliny?

Przebarwienia na liściach często są efektem przelania. Na zbyt wilgotne podłoże monstera z pewnością zareaguje szybko. Co wtedy zrobić? Na wstępie ogranicz podlewanie, pozwól glebie i korzeniom nieco przeschnąć. Mamy też złą wiadomość. Niestety uszkodzone liście nie odzyskają swojej prawidłowej barwy. W tej sytuacji należy je odciąć, aby nie osłabiać rośliny.

Monstera się kładzie? To może jej zaszkodzić

Ta roślina doniczkowa z pewnością potrafi zadziwiać swoimi rozmiarami. Wraz ze wzrostem robi się coraz cięższa, a jej ogromne liście zaczynają się uginać, co nie wygląda zbyt estetycznie. Aby nie uszkodzić monstery, należy zastosować specjalną i dość mocną podpórkę. Warto zaopatrzyć się w drewniane lub bambusowe paliki owinięte matą kokosową, czy grube i mocne drabinki. Wszystkie z nich znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym. 

Więcej o: