Jak wyczyścić buty z zamszu? Wystarczy sięgnąć po "piętkę". Ten trik sprawi, że będą jak nowe

Zamsz to bardzo delikatny materiał, który łatwo uszkodzić. Preparaty do czyszczenia tego rodzaju obuwia często są kosztowne, jednak nie musisz wydawać kroci, aby buty były jak nowe. Znamy sposoby, które pomogą ci usunąć sól z butów, jak i wszelkie inne zabrudzenia.

Zima nadal nie odpuszcza. Z tego powodu wilgoci, błota i opadów śniegu zamszowe buty mogą być narażone na zabrudzenia. Mamy jednak kilka sposobów, dzięki którym będą wyglądać jak nowe. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Jak czyścić zamszowe buty, aby ich nie zniszczyć? Ten trik sprawi, że zacieki z soli znikną w mig

Zimą na butach odkłada się sporo zanieczyszczeń. Szczególnie zamszowe obuwie jest narażone na uszkodzenia. Z pomocą przyjdzie między innymi para wodna, która pozwoli odświeżyć zamszowe buty. Zagotuj wodę i poczekaj, aż para wodna zacznie się unosić. Następnie przytrzymaj nad garnkiem lub czajnikiem buty i przytrzymaj kilka sekund. Po zabiegu pozostaw buty do wyschnięcia. Nie kładź ich jednak na grzejnik ani pod żadnym pozorem nie susz ich suszarką do włosów. Buty powinny wyschnąć same w temperaturze pokojowej, aby nie uległy żadnym trwałym uszkodzeniom. 

Natomiast jeśli to sól odłożyła się na butach, możesz użyć octu. Wystarczy, że zmieszasz pół szklanki wody oraz pół szklanki wspomnianej substancji i namoczysz w roztworze ściereczkę. Następnie delikatnie wytrzyj nią sól z butów. Brud powinien szybko odpuścić, a buty będą jak nowe.

Zamszowe buty uległy zabrudzeniu? Użyj skórki od chleba

Zamszowe buty można wyczyścić także skórką od chleba. Choć może się to wydawać dziwne, to naprawdę działa. Wewnętrzną stroną skórki pocieraj zabrudzenia zgromadzone na butach. Po kilku ruchach brud powinien całkowicie zniknąć. Możesz w ten sposób czyścić również inne części zamszowej garderoby. Dzięki temu nie narazisz jej na uszkodzenia.

Możesz także użyć całej kromki. Potrzebna jednak będzie woda. Weź kawałek chleba, a następnie zamocz w wodzie. Odczekaj chwilę, aby pieczywo wchłonęło trochę cieczy. Następnie wetrzyj dokładnie chleb w zamszowe buty. Dzięki temu nie uszkodzisz delikatnego materiału i dokładnie wyczyścisz obuwie. 

Więcej o: