W ilu stopniach prać pościel? Ten błąd może cię wiele kosztować. Istotny jest jeden szczegół

Pranie pościeli, choć wydaje się prostym obowiązkiem domowym, niekiedy może okazać się sporym problemem. Istnieje wiele szczegółów, na które powinniśmy zwracać uwagę, i aspektów, którym należy się przyjrzeć. Jednym z nich jest temperatura - jaką liczbę powinna wskazywać pralka, by pozostawiła kołdry i poduszki bez szwanku?

Choć może wydawać się, że pościel dość długo może ci służyć, to jednak musisz wiedzieć, że zbiera sporo brudu. Nie jest on zawsze widoczny gołym okiem. Z tego powodu warto prać pościel regularnie. Jeśli chcesz wiedzieć, w jakiej temperaturze i na jakim programie należy to robić, chętnie ci podpowiemy.

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Za niska temperatura może źle wpłynąć na twoją pościel. Dowiedz się, jaka będzie najlepsza

Temperatura, w jakiej wypierzesz pościel, jest kluczowa, aby nie uległa ona uszkodzeniom, a jednocześnie była czysta i pachnąca. Pamiętaj, aby zawsze na początek sprawdzić metkę od producenta. Zawiera ona przydatne informacje na temat programu, który należy ustawić w pralce. Koniecznie zwróć także uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest pościel. Poniżej znajdziesz tabelę, która podpowie ci, jaką temperaturę ustawić podczas prania: 

  • Pościel bawełniana - 60 - 90°C.
  • Pościel lniana - 60 - 90°C.
  • Pościel satynowa - 40 - 60°C.
  • Pościel z kory - 40 - 60°C.
  • Pościel flanelowa - 40°C.
  • Pościel jedwabna - 30°C.

Warto pamiętać też o kilku zasadach związanych z praniem pościeli. Nigdy nie dodawaj do pralki innych materiałów. Odzież, czy też nawet koce powinno się myć oddzielnie. Pamiętaj także, aby używać delikatnych detergentów. Dzięki temu pościel będzie miękka. Możesz także dodać do prania 3 łyżki sody oczyszczonej, jeśli zdarza się, że po wyjęciu z pralki materiał jest twardy i szorstki. 

Suszarka do ubrań stojąca. Czy nadaje się do suszenia pościeli? 

Nie zwlekaj z wyciągnięciem pościeli z pralki. Jeśli będzie w niej zalegać może nawet zgnić. Nie potrzebujesz jednak żadnych specjalnych urządzeń, aby pościel mogła dobrze wyschnąć. Zwykła stojąca suszarka również świetnie się do tego nada. Wieszaj kołdrę i poszewki, na co drugiej przegrodzie, aby zachować odpowiednią cyrkulację powietrza. Pamiętaj, aby nigdy nie wystawiać suszarki blisko grzejnika. Podniesie to poziom wilgotności w twoim mieszkaniu i może to grozić nawet rozwojem grzyba na ścianach. 

Więcej o: