W ilu stopniach prać pościel, aby pozbyć się bakterii i roztoczy? Większość osób popełnia ten błąd

W ilu stopniach prać pościel bawełnianą, aby jej nie zniszczyć i pozbyć się zabrudzeń oraz roztoczy? Podpowiadamy jakimi zasadami się kierować, aby cieszyć się czystą i świeżą pościelą. Czy pranie pościeli w 90 stopniach to dobry pomysł? Jak suszyć pościel, aby szybko wyschła? Wyjaśniamy!

Pościel powinniśmy prać regularnie, najlepiej raz w tygodniu lub dwa razy w miesiącu. Wiele osób robi to zdecydowane za rzadko. Należy prać ją często, ponieważ podczas snu osiada na niej pot, łój oraz martwy naskórek.  

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W ilu stopniach prać poszewki na poduszki i kołdrę? O tym musisz pamiętać!

Zanim wrzucimy pościel do prania, powinniśmy sprawdzić, jakie zalecenia producenta znajdują się na metce i postępować zgodnie z nimi. Co, jeśli nie możemy znaleźć tych informacji? Poniżej znajduje się lista materiałów oraz informacje dotyczące odpowiedniej temperatury ich prania. 

  • Pościel bawełniana - 60 - 90 stopni.
  • Pościel lniana - 60 - 90 stopni.
  • Pościel satynowa - 40 - 60 stopni.
  • Pościel z kory - 40 - 60 stopni.
  • Pościel flanelowa - 40 stopni.
  • Pościel jedwabna - 30 stopni. 

Jak prać pościel bawełnianą. Należy przestrzegać tych kilku zasad

Pościel wykonana z naturalnego materiału np. z bawełny będzie najlepsza, ponieważ możemy ją prać w wysokich temperaturach. Już pranie w 60 stopniach pozwala na pozbycie się z materiału roztoczy, grzybów oraz bakterii. Zanim wrzucimy pościel do pralki, warto sprawdzić, czy nie wystają z bębna elementy, które mogłyby ją uszkodzić. Należy także pamiętać, aby nie prać pościeli z innymi rzeczami np. ubraniami czy ręcznikami. Do prania pościeli najlepiej sprawdzą się delikatne detergenty, które usuną zanieczyszczenia i nie zniszczą materiału. 

Suszarka do ubrań stojąca - czy sprawdzi się przy suszeniu prania? Czego lepiej unikać? 

Po wypraniu pościeli należy jak najszybciej wyciągnąć ja z bębna, aby nie zgniła. Jak najlepiej rozwiesić pościel, aby szybko wyschła? Należy rozwieść je na suszarce stającej, wierząc elementy, na co drugiej przegródce, dzięki temu między materiałami będzie dobra cyrkulacja powietrza, która sprawi, że rzeczy szybciej wyschną. Lepiej nie stawiaj suszarki przy gorącym grzejniku, to spowoduje szybkie parowanie wody i poniesie poziom wilgoci w mieszkaniu, który może spowodować powstanie grzyba na ścianach. 

Więcej o: