Roślina marnieje i gubi liście? Może być przelana. Włóż je do doniczki, a odsączą nadmiar wody

Przy przelaniu rośliny trzeba działać szybko. Łatwo może dojść do rozwinięcia chorób grzybiczych i roślina będzie nie do uratowania. Zanim ją przesadzisz, wypróbuj świetny trik, o którym mało kto wie. Te środki higieniczne uratują przelanego kwiatka.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy uprawie roślin jest ich przelewanie. Zwykle zdarza się to zimą. Włączone grzejniki i podwyższona temperatura w mieszkaniu sprawiają, że woda w ziemi zatrzymuje się, ale najwyższa warstwa wysycha, przez co podlewamy roślinę jeszcze raz. W ten sposób można szybko ją zniszczyć. Jak temu zapobiec? Sprawdź triki, dzięki którym uratujesz przelane kwiaty.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przelana roślina? Pierwsze sygnały mogą niepokoić

Gdy roślina zostanie przelana, zaczyna marnieć i więdnąć. Jej liście opadają i robią się żółte, a niekiedy nawet brązowe. Niektóre części zaczynają gnić. W zależności od rośliny objawy mogą być nieco inne. Przykładowo monstera oddaje nadmiar wody przez skraplanie jej na liściach, a ponadto pojawią się na nich brązowe i czarne plamy. Ten kwiat jest również podatny na choroby grzybicze, z którymi ciężko walczyć. Z kolei przelana paprotka zacznie gubić liście w zatrważającym tempie. Gdy zauważymy pierwsze objawy, należy reagować od razu, aby roślina zupełnie nie umarła.

Włóż to do doniczki, by uratować przelaną roślinę. Szybko pozbędziesz się wody

Genialnym, a mało znanym trikiem na ratowanie przelanej rośliny jest użycie tamponów. Łatwo wchłaniają wodę, dzięki czemu szybko pozbędziemy się jej nadmiaru. Wystarczy włożyć kilka tamponów do doniczki i wcisnąć w ziemię na różne głębokości. Gdy napęcznieją, należy je wyrzucić i włożyć nowe. Wymieniaj je tak długo, aż pozbędziesz się zalegającej wody. Jeżeli nie masz pewności, czy doszło już do procesów gnilnych, warto przesadzić roślinę do świeżej ziemi. Po wyciągnięciu jej z doniczki obejrzyj dokładnie korzenie i usuń te zniszczone. Następnie odłóż roślinę na ręcznik papierowy i owiń nim mokre części. Pamiętaj, aby w nowej doniczce umieścić na dnie warstwę drenażu, która odprowadzi nadmiar wody. 

Więcej o: