Ciesz się baziami jak najdłużej. Wystarczy pamiętać o jednej zasadzie, a przetrwają kilka tygodni

Bazie to wspaniała wielkanocna ozdoba. Wiele osób decyduje się na trzymanie ich w wazonie w tym okresie. Zdarza się jednak, że niestety marnieją. Jak sprawić, aby przetrwały w wazonie długi czas? Mamy na to sposób! Wystarczy zapamiętać tę ważną zasadę.

Jak sprawić, aby bazie wytrzymały w wazonie długi czas? Poznaj tę najważniejszą zasadę, a wytrzymają nawet do Świąt Bożego Narodzenia!

Zobacz wideo Katarzyna Dowbor pokazuje, jak przystroić dom na święta

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak przechowywać bazie? Zapamiętaj te jedną zasadę

Jeśli chcesz, aby bazie przetrwały jak najdłużej, koniecznie zapamiętaj kilka zasad. Szczególnie tą, którą cytuje portal rodzice.pl.

Rośliny lubią wodę, ale bazie są inne. Chodzi o te po ścięciu. Gałązki bazi nie powinno się wstawiać do wody. Niech stoją suche w wazonie.

- przekazał Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Koniecznie pamiętaj więc, że bazi nie należy traktować jak większości roślin. Jeśli wstawisz je do wody, mogą dość szybko zmarnieć. Dlaczego tak jest? Kiedy bazie mają dostęp do wody, zaczynają kwitnąć. To sprawia, że dość szybko przekwitają i ostatecznie marnieją. Jeśli więc chcesz, aby wytrzymały nawet do gwiazdki koniecznie je zasusz. Uważaj tylko przy ewentualnym przenoszeniu. Zasuszone bazie, mogą łatwo ulegać uszkodzeniom. Co natomiast z gałązkami brzózki? Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej. 

Gałązki brzózki też zdobią często wiele domów na Wielkanoc. Jak odpowiednio je przechowywać?

Dość popularną ozdobą na Wielkanoc poza baziami są także gałązki brzózki. Jednak w odróżnieniu od wyżej wspomnianej dekoracji, one zdecydowanie będą potrzebować wody. Ważna jest tutaj nawet jej temperatura. Warto także pamiętać, że stojące w przeciągu gałązki mogą szybko zmarnieć. Należy trzymać je w temperaturze pokojowej, z daleka od otwartych okien czy drzwi balkonu. Warto jednak pamiętać, że najbardziej trzeba na nie uważać, do momentu aż się rozwiną. Kiedy wypuszczą już listki, można spokojnie wystawić je na zewnątrz. W końcu, w naturalnym środowisku gałęzie musiałyby sobie radzić w każdych warunkach atmosferycznych. Nie musisz się jednak obawiać, że dekoracje im zaszkodzą. Śmiało powieś na gałązkach ozdobne jajka lub króliczki. Taka dekoracja na pewno uświetni świąteczny stół, więc śmiało możesz zrobić piękną aranżację. 

Więcej o: