Cena domowego majonezu może zaskakiwać. Sprawdziliśmy, czy opłaca się go robić

Majonez podczas Świąt Wielkanocnych jest niezbędnym produktem. Od lat trwają spory o to, która firma produkuje najlepszy z nich, a wiele osób decyduje się samodzielnie go przygotować. Postanowiliśmy obliczyć, czy opłaca się robić domowy majonez. Różnica w cenie okazuje się naprawdę duża.

Czy zrobienie domowego majonezu jest opłacalne? Zrobiliśmy potrzebne obliczenia i znamy odpowiedź. 

Zobacz wideo Przepis na domowy majonez

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak zrobić domowy majonez? Poznaj przepis na pyszny sos

Zanim poznasz dokładnie wyliczenia, warto wiedzieć, jak zrobić majonez. Przygotuj: szklankę oleju roślinnego, dwa żółtka, łyżkę musztardy, łyżkę octu jabłkowego, sól i pieprz. Kiedy zdobędziesz odpowiednie składniki, możesz przystąpić do tworzenia majonezu

  1. Weź wysokie naczynie i wlej do niego żółtka.
  2. Teraz dodaj ocet i musztardę. Dobrze zmiksuj wszystkie składniki. 
  3. W trakcie blendowania stopniowo i powoli dodawaj olej. 
  4. Następnie, kiedy olej się skończy, zacznij blendować wszystko od góry do dołu. 
  5. Kiedy majonez stanie się kleisty, będzie to oznaczać, że jest gotowy.

Tak przygotowany majonez na pewno zachwyci gości na Wielkanoc. Czy jednak naprawdę opłaca się go robić, zamiast kupować gotowy produkt? 

Czy zrobienie domowego majonezu się opłaca? Warto poznać poniższe wyliczenia

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zrobić samodzielnie majonez, należy przede wszystkim zrobić obliczenia. Cena za  400 mililitrów majonezu wynosi około 12 zł. Z powyższego przepisu wyjdzie około 380 mililitrów, a więc ilość będzie porównywalna

  • Szklanka oleju roślinnego - za litr oleju (na przykład rzepakowego) trzeba zapłacić 12,18 zł. Do przepisu potrzebna będzie jednak jedynie szklanka, a więc liczy się jedynie 1/4 ceny. Tak więc ten składnik będzie kosztować cię 3 zł i 5 groszy.
  • 2 żółtka - jajko to około 1 zł i 13 groszy za sztukę, będą nam jednak potrzebne aż dwa, tak więc za ten składnik zapłacisz dokładnie 2 zł i 26 groszy
  • Łyżka musztardy - duża łyżka to około 15 mililitrów i tylko tyle musztardy zużyjesz do przepisu. Zapłacisz więc za nią 20 groszy.
  • Łyżka octu jabłkowego - tutaj również zużyjesz jedynie 15 mililitrów, a więc będzie cię to kosztować 26 groszy.

Ile więc wyjdzie za cały domowy majonez? Będzie cię on kosztować 6 złotych i 22 grosze. Tak więc za własnoręcznie przygotowany produkt zapłacisz znacznie mniej. 

Więcej o: