Wiemy, jak wybielić poszarzałe ubrania. Białe bluzki i koszule będą wyglądać jak nowe

Czym wybielić ubrania? Białe bluzki i koszule są eleganckie, ponadczasowe i pasujące do wszystkiego. Niestety podczas prania tracą swój kolor, szarzejąc lub żółknąc. Dlatego warto wiedzieć, jak domowym sposobem wybielić ubrania, aby na nowo odzyskały swój śnieżnobiały kolor.

Podczas częstego prania nasze ubrania mogą tracić kolor. Wiemy, dlaczego biała odzież szarzeje oraz jak temu zaradzić dzięki prostym trikom.

Zobacz wideo Jak powstrzymać wzrost ultra fast-fashion?

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego białe ubrania szarzeją? Podpowiadamy, jak temu zapobiegać

Na szarzenie i żółknięcie białych ubrań może mieć wpływ kilka czynników. Przyczynić się do tego może między innymi twarda woda czy pozostałości po proszku do prania. Z twardą wodą można bez problemu sobie poradzić, dodając do prania odrobinę octu spirytusowego. W przypadku proszku powinno się go zamienić na płyn do prania. Dzięki temu zapobiegniesz osadzaniu się drobinek proszku. Aby powstrzymać szarzenie, należy stosować się do tych kilku zasad:

  • Nie mieszaj białych ubrań z kolorowymi. Tyczy się to również białych rzeczy z kolorowymi elementami.
  • Przed praniem namocz ubranie. Na przykład w roztworze wody z sodą oczyszczoną.
  • Skarpetki pierz osobno. Brud z nich może być jedną z przyczyn szarzenia innych tkanin.
  • Zamień proszek na żel. Zapobiegniesz pojawianiu się osadu ze środków piorących na tkaninach.
  • Białe ubrania susz na świeżym powietrzu. Oczywiście jeżeli tylko masz taką możliwość.

Jak wybielić ubrania? Proste i skuteczne domowe sposoby na pozbycie się uporczywego problemu

Oto skuteczny domowe sposoby na to, aby wybielić zszarzałe ubrania. Dodatkowym atutem ich wykorzystywania jest oszczędność pieniędzy, których nie musisz przeznaczać na drogie środki wybielające. Z pomocą octu sprawisz, że woda podczas prania zawsze będzie miękka. To jednak niejedyny trik. Sodę oczyszczoną można wrzucać bezpośrednio do bębna pralki razem z ubraniami. Dzięki temu zabiegowi pozbędziesz się zszarzałego koloru ubrań. 

Do wykonania domowego wybielacza będziesz potrzebować: soli kuchennej, gorącej wody, proszku do pieczenia i płynu do płukania. Miskę napełnij gorącą wodą. Dodaj do niej dwie łyżki soli kuchennej, a następnie dolej łyżkę płynu do płukania. Włóż zszarzałą tkaninę do miski. Odczekaj około 15-20 minut. Po upływie tego czasu lekko zapierz ubranie. Woda powinna nabrać szarego koloru, gdyż wyciągnie z ubrania cały kolor. Na koniec opłucz odzież pod bieżącą wodą. Wysusz i gotowe. Twoje ubrania powinny być znów śnieżnobiałe jak nowe.

Więcej o: