Prima aprilis Prima aprilis, dzień żartów – obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach na całym świecie. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabierania kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego.
Istnieje wiele teorii tłumaczących wybór ryby jako symbolu Prima Aprilis.
Można spotkać się z innymi założeniami dotyczącymi wykorzystania ryb w Prima Aprilis :
Prima Aprilis obchodzony jest w wielu krajach świata 1 kwietnia (z rybą jako symbolem tego dnia lub bez). Oto kilka przykładów:
Za pare godzin PRIMA APRILIS. Tylko - bez numerow typu: -Mamo! Tata sie powiesili na strychu!!! Matka leci na strych, ojca nie ma, a maly gnojek sie chichra: - Prima aprilis!!! W piwnicy !!!
W Niemczech Aprilscherz („ Prima Aprilis ”) obchodzony jest od 1631 roku. Psotne żarty są wówczas robione, ale symbol ryby jako emblemat żartu nie jest obecny .
W Anglii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii 1 kwietnia nazywany jest Prima Aprilis. Ludzie robią sobie nawzajem psikusy, ale muszą skończyć o godzinie 12:00 .
Czyzby polygamia stala sie zbyt powaznym portalem na Prima aprilis ?
Nie mam nic do powiedzenia nt.Prima Aprilis ale skoro się nabrali to chyba dobrze ? 🤔 Na obiad pieczony kurczak kupiony w budce i pieczywo a dla mnie dodatkowo kukurydza i trochę orzechów bo taki mam kaprys żywieniowy dziś.
W wielu innych krajach, na przykład w Japonii, Szwajcarii, Republice Południowej Afryki, Szwecji, Rosji (gdzie świętuje się „ Prima Aprilis ”) czy Finlandii, 1 kwietnia jest dniem poświęconym oszustwom.