Kiedy jest prima aprilis 2023 i skąd pochodzi? Nietypowe święto obchodzone jest w niemal całej Europie

Prima aprilis 2023 już niebawem. To jedna z wiosennych tradycji, która nie ma nic wspólnego z Wielkanocą. Obchodzona jest wcześniej, a dokładniej na początku kwietnia. Ten dzień uznawany jest za nieco "niepoważny'' ze względu na jawne pozwolenie na robienie sobie psikusów.

Prima aprilis obchodzony jest każdego roku 1 kwietnia. Nazwa święta pochodzi z języka łacińskiego i oznacza nic innego jak pierwszy dzień kwietnia. Tradycją tego dnia jest strojenie sobie nawzajem żartów. Skąd pochodzi prima aprilis i jakie ma tradycje? Kto jeszcze obchodzi ten dzień?

Zobacz wideo Wszystkie żarty i żarciki prezydenta Dudy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prima aprilis: tradycje i pochodzenie święta

Prima aprilis to święto, podczas którego wszyscy żartują i robią psikusy. Pochodzenie święta nie jest do końca znane, niektóre źródła mówią, że dzień ten wywodzi się z jednego ze świąt rzymskich, kiedy to proszono boginię urodzaju Cererę o urodzajny kwiecień. Można również wyczytać, że związane jest to z obchodzeniem święta bożka śmiechu i wesołości. Do naszego kraju prima aprilis zawitało w XVI wieku. Aktualnie święto to, obchodzone jest niemalże w całej Europie i w wielu innych krajach na świecie. Co ciekawe nie każdy kraj obchodzi je w ten sam dzień oraz pod tą samą nazwą. W Hiszpanii społeczeństwo robi sobie żarty tego typu 28 grudnia, a w Anglii dzień ten nazywany jest dniem głupca. 

Najlepsze żarty na prima aprilis? Ważne, aby nie były złośliwe

Żarty na prima aprilis powinny zaskakiwać, ale nie być niemiłe. Jeśli w tym roku masz zamiar zrobić komuś małego psikusa, mamy kilka propozycji! Pomysłowym żartem dla dziecka lub znajomych z pracy będzie np. przygotowanie nietypowych lizaków. czekoladowych. Zamiast słodkiej przekąski w środku czekać na nich będzie mały pomidor koktajlowy, zamoczony w zastygającej czekoladzie, lub... brukselka. Rano przy śniadaniu, domownikowi w ramach psikusa można dodać odrobinę soli do herbaty lub podmienić pudełeczka z cukrem na te z solą. Częstym żartem na prima aprilis jest również przestawianie zegarków.

Więcej o: