Jakim samochodem woli podróżować pies? Naukowcy zbadali, którym autem chciałby jeździć twój pupil

Psy to członkowie rodziny, którzy razem z nami wybierają się na przejażdżki oraz wakacje. Niestety część czworonogów nie przepada za jazdą samochodem. Naukowcy z Uniwersytetu w Lincoln zbadali, w którym samochodzie te czworonogi czują się najlepiej. Wpływ na komfort podróży psów ma m.in. hałas.

Część psów uwielbia długie podróże samochodem, inne szybko zasypiają podczas przejażdżek, jednak zdarzają się, że pupile nie przepadają za przemieszczaniem się samochodem i cierpią na nudności lub są bardzo niespokojne. Naukowcom udało się zbadać, w jakich samochodach psy czują się najlepiej. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Podróż z psem samochodem. Te auta wybierają czworonogi 

Okazuje się, że psy preferują jazdę samochodami elektrycznymi - ustalili to naukowcy z Uniwersytetu w Lincoln. Co wpływa na komfort podróży? Samochody elektryczne są znacznie cichsze, a jazda nimi jest płynniejsza niż tymi zasilanymi paliwami. 

Zdajemy sobie sprawę, że istnieje wiele powodów, dla których psy mają problemy z podróżowaniem – nudności, nadmierne pobudzenie i tak dalej. Hałas silnika może mieć na to wpływ, a biorąc pod uwagę rozwój samochodów elektrycznych, nikt jeszcze na to nie spojrzał. Była to dobra okazja, aby uzyskać solidniejsze podstawy do ustalenia, czy rzeczywiście istnieje między nimi różnica

- stwierdził Daniel Mills, profesor weterynaryjnej medycyny behawioralnej na Uniwersytecie w Lincoln, który prowadził badanie zlecone przez portal internetowy poświęcony badaniom motoryzacyjnym z CarGurus.

Te psy wyglądają jak wilki. Te czworonogi są łudząco podobne do leśnych drapieżników - zdjęcie ilustracyjne Te psy wyglądają jak wilki. Są łudząco podobne do leśnych drapieżników

Psy wola podróżować samochodami elektrycznymi. Jak przeprowadzono badania? 

Przeprowadzony eksperyment porównał zachowanie psów podróżujących samochodem elektrycznym i tym z silnikiem diesla. W badaniu wzięło udział 20 psów różnych wielkości oraz ras, które na czas podróży zostały wyposażone w czujniki tętna. Część psów najpierw odbyła podróż samochodem elektrycznym a druga samochodem z silnikiem diesla. Tylko jeden z czworonogów, który brał udział w eksperymencie, podróżował na co dzień samochodem elektrycznym, pozostałe były przyzwyczajone do przemieszczania się pojazdami benzynowymi lub tymi z silnikiem diesla.

 

Wyniki eksperymentu wykazały, że psy rzadziej zmieniały pozycję - były niespokojne podczas poroży samochodem elektrycznym. Mimo że po podróży nie odnotowano znacznym zmian w rytmie serca psów, to zdaniem Millsa dowody behawioralne były wystarczająco duże, aby stwierdzić, że te zwierzęta preferują podróż samochodem elektrycznym.

Śpiący koń Dlaczego zwierzęta śpią na stojąco? Odpowiadamy na pytanie o dziwny sen

Więcej o: