Koty kartuskie to francuska rasa kotów. Legendy głoszą, że to przodkowie dzikich kotów, które mieszkały na terenie dzisiejszej Syrii. We Francji znalazły się za sprawą krzyżowcu, którzy sprowadzili je do kraju w XIII wieku.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Istnieją podejrzenia, że w średniowieczu koty mieszkały z razem z mnichami z Zakonu Kartuzów. Nie jest to jednak potwierdzone faktami. Mnisi zajmowali się produkcja likieru ziołowego o nazwie "Elixir de Vegetal de Chartreuse", łączono wiec nazwę kotów z wytwarzanym przez nich alkoholem. Pierwsze zapiski o kotach kartuskich zostały sporządzone przez francuskiego przyrodnika Buffona w XVIII wieku. Populacja tych kotów we Francji znacznie się zmniejszyła w czasie I wojny światowej, aby podtrzymać gatunek, Francuzi z Bretanii zaczęli je hodować.
Koty kartuskie są mocno zbudowane i mają krótką niebieskoszarą sierść, która jest niezwykle gładka i błyszcząca. Koty mierzą od 35 do 40 centymetrów i ważą od trzech do siedmiu kilogramów. Kotki są mniejsze i lżejsze. Mierzą od 30 do 35 centymetrów, a ich waga waha się od trzech do pięciu kilogramów. Nie tylko futro tych kotów przykuwa uwagę, mają charakterystyczny kolor oczu - złoty lub miedziany. Koty kartuskie żyją średnio od 13 do 15 lat.
Koty kartuskie są uważane za jedne z najinteligentniejszych ras. Cenią sobie spokój, szybko przystosowują się do nowego otoczenia, a do tego, co jest rzadko spotykane wśród kotów, słuchają się swojego właściciela. Dodatkowo to bardzo towarzyskie koty. Świetnie dogadują się z innymi kotami oraz psami. W związku z tym, że nie są agresywne i mają łagodny charakter, łatwo nawiązują relacje z dzieckiem, które potrafi obchodzić się ze zwierzętami. Te koty są bardzo energiczne. Uwielbiają zabawę oraz wspinaczki po regałach.