Starzec Rowleya - Sznur Pereł. Zasady pielęgnacji jednej z najciekawszych roślin doniczkowych

Ta mniej popularna roślina podbija serca coraz większej rzeszy ogrodników. Starzec Rowleya, bo o nim mowa, jest potocznie nazywany sznurem pereł. Nazwa nawiązuje do charakterystycznych liści zwisających z długich gałęzi. Gatunek ten jest bardzo delikatny i wymaga starannej opieki.

Starzec Rowleya nie wybacza podstawowych błędów pielęgnacyjnych. Dlatego, zanim zdecydujesz się zaprosić go pod swój dach, dowiedz się o nim jak najwięcej. Kilka niezbędnych informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Starzec Rowleya. Co musisz wiedzieć o Sznurze Pereł?

Ta niezwykła egzotyczna roślina należy do rodziny astrowatych. Pochodzi z Południowej Afryki, więc nasz klimat nie jest dla niej łaskawy. Chociaż jest delikatna i wymagająca, a jej uprawa należy do bardzo wymagających, Starzec Rowleya nie zawiedzie cię swoim wyglądem, a twoje starania wynagrodzi skupiskami białych kwiatów, które wydzielają delikatny cynamonowy zapach.

Okrągłe i drobne liście służą gromadzeniu zapasów wody. Wyrastają one z długich, opadających pędów, które mogą sięgać nawet metra długości. Stąd też potoczna nazwa tego gatunku - Sznur Pereł.

 Jak uprawiać Starca Rowleya? Jak dbać o Sznur Pereł?

W okresie wegetacji rośliny te nie potrzebują częstego nawadniania. Wiosną i latem podlewaj je raz w tygodniu, niezbyt obficie. Najlepiej poczekać, aż ziemia trochę przeschnie. Sznur pereł zatrzymuje wodę w liściach, więc lekkie wysuszenie ma na niego pozytywny wpływ. Jeśli roślina jest nadmiernie podlewana, spodziewaj się, że korzenie szybko zgniją. Ponadto na liściach pojawią się żółte plamy.

Ponieważ ta niezwykła roślina pochodzi z półpustynnego regionu, potrzebuje odpowiedniej ilości światła. Wybierz dla niej miejsce, w którym słońce świeci przez większą część dnia. Jesienią i zimą warto doświetlać rośliny. Brak światła słonecznego powoduje, że liście kurczą się i blakną. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 19-23 stopnie Celsjusza.

Więcej o: