Do kiedy rozliczenie PIT 2022? Sprawdź, którego dnia mija termin składania zeznania podatkowego

Rozliczanie PIT 2022. Każdy podatnik co roku musi złożyć swoje zeznanie podatkowe. Ile ma na to czasu w tym roku? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, w jaki sposób możesz rozliczyć się z podatku za ubiegły rok oraz ile czasu będziesz musiał czekać na zwrot.

Osoba rozliczająca swój PIT będzie składać PIT-36 albo PIT-37 w jednej wersji. Podobnie jak w latach poprzednich będzie można rozliczyć się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Do kiedy rozliczyć PIT 2022? Ten termin trzeba zapamiętać 

Zeznanie podatkowe można zaakceptować lub edytować na platformie Twój e-PIT od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Osoby, które zdecydują się rozliczyć swój podatek za pośrednictwem internetu, otrzymają swój zwrot w ciągu 45 dni. Natomiast osoby, które zdecydują się złożyć dokument w urzędzie, na zwrot poczekają dłużej. Urząd Skarbowy będzie miał na przyznanie nadpłaconego podatkutrzy miesiące. Ministerstwo Finansów przypomina, że zeznanie PIT-37 zostanie automatycznie zaakceptowane 2 maja 2023 roku.

PIT-y 2022. Jak rozliczyć podatek? 

Od kilku lat PIT jest rozliczany w usłudze Twój e-PIT, która znajduje się na stronie e-Urząd Skarbowy. Aby się na stronie można na trzy sposoby przez:

  • Profil zaufany, e-dowód i bankowość elektroniczna,
  • aplikację mobilna do logowania - mObywatel,
  • dane autoryzacji - PESEL lub NIP i kwoty przychodu.

Po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego należy wybrać na stronie kafelek Twój e-PIT.

Rozliczenia PIT 2022. Jakie zmiana została wprowadzona? 

Podczas rozliczania podatku za 2022 roku nie będzie uwzględniania ulga dla klas średnich, która została uchylona 1 lipca 2022 roku. 

Podatek oblicza się od całości rocznych dochodów według skali podatkowej ze stawką 12 proc., kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz z progiem dochodowym wynoszącym 120 tys. zł.

- informuje Ministerstwo Finansów. 

Więcej o: