Do kiedy rozliczenie PIT 2022? Sprawdź, którego dnia mija termin składania zeznania podatkowego

Rozliczanie PIT 2022. Każdy podatnik co roku musi złożyć swoje zeznanie podatkowe. Ile ma na to czasu w tym roku? Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, w jaki sposób możesz rozliczyć się z podatku za ubiegły rok oraz ile czasu będziesz musiał czekać na zwrot.

Osoba rozliczająca swój PIT będzie składać PIT-36 albo PIT-37 w jednej wersji. Podobnie jak w latach poprzednich będzie można rozliczyć się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

Do kiedy rozliczyć PIT 2022? Ten termin trzeba zapamiętać 

Zeznanie podatkowe można zaakceptować lub edytować na platformie Twój e-PIT od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Osoby, które zdecydują się rozliczyć swój podatek za pośrednictwem internetu, otrzymają swój zwrot w ciągu 45 dni. Natomiast osoby, które zdecydują się złożyć dokument w urzędzie, na zwrot poczekają dłużej. Urząd Skarbowy będzie miał na przyznanie nadpłaconego podatku aż trzy miesiące. Ministerstwo Finansów przypomina, że zeznanie PIT-37 zostanie automatycznie zaakceptowane 2 maja 2023 roku.

Sklepy w galerii handlowej Niedziele handlowe 2023. Kiedy sklepy będą otwarte?

PIT-y 2022. Jak rozliczyć podatek? 

Od kilku lat PIT jest rozliczany w usłudze Twój e-PIT, która znajduje się na stronie e-Urząd Skarbowy. Aby się na stronie można na trzy sposoby przez:

  • Profil zaufany, e-dowód i bankowość elektroniczna,
  • aplikację mobilna do logowania - mObywatel,
  • dane autoryzacji - PESEL lub NIP i kwoty przychodu.

Po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego należy wybrać na stronie kafelek Twój e-PIT.

Seniorka Komu przysługuje 14. emerytura? Nie wszyscy mogą liczyć na równe wypłaty

Rozliczenia PIT 2022. Jakie zmiana została wprowadzona? 

Podczas rozliczania podatku za 2022 roku nie będzie uwzględniania ulga dla klas średnich, która została uchylona 1 lipca 2022 roku. 

Podatek oblicza się od całości rocznych dochodów według skali podatkowej ze stawką 12 proc., kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz z progiem dochodowym wynoszącym 120 tys. zł.

- informuje Ministerstwo Finansów. 

Więcej o: