Nie kupuj tego detergentu! Lepiej zrobić go samemu za grosze. Przepis na ekologiczny środek

Domowe kostki do WC to świetny sposób na zadbanie o czystość toalety dosłownie za grosze. Do przygotowania tego detergentu potrzebujesz tylko trzech tanich składników. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jak szybko i bez wysiłku przygotować kapsułki musujące do muszli klozetowej.

Utrzymanie czystości i świeżości w toalecie wymaga regularnego sprzątania. Wiele detergentów jest dość kosztownych, na szczęście można samodzielnie stworzyć tani zamiennik. Jednym z nich jest kostka do muszli klozetowej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Jak zrobić domowe kostki do WC? Potrzebujesz tylko kilku składników

W ciągu roku zawyżamy masę kostek do czyszczenia muszli klozetowej. Oznacza to, że z naszego portfela ucieka niemała suma pieniędzy. Jak zaoszczędzić i samodzielnie przygotować taki detergent? Do przygotowania kostki potrzebujesz zaledwie trzech składników, które najprawdopodobniej masz już w kuchni. 

  • Szklankę sody oczyszczonej lub kalcynowanej
  • 1/4 szklanki kwasku cytrynowego,
  • łyżkę płynu do mycia naczyń.

Jak zrobić Tabletki do WC? Instrukcja przygotowywania domowego detergentu? 

Na początku do miski wsypujemy kwas cytrynowy oraz sodę. Dużo lepsze efekty osiągniesz, stosując sodę kalcynowaną, która ma silne właściwości czyszczące. Jest używana m.in. do tworzenia ekologicznych środków czystości. Dostaniesz ją w sklepach ekologicznych oraz internetowych. Po zmieszaniu sypkich produktów dodaj płyn do mycia naczyń, który połączy sodę i kwas cytrynowy. Powstałą papkę przełóż do foremki na lód. Nie nakładaj produktu po sam brzeg foremki, ponieważ kapsułki mogą się powiększyć. 

Musujące kostki do toalety. Jak ich używać? 

Foremkę z kostkami do toalety odstawiamy na przynajmniej pięć godzin. Po tym czasie przekładamy uformowane kostki do pojemnika lub słoika, który będzie szczelnie zamknięty. Jak ją użyć? Wystarczy wyciągnąć kostkę ze słoika i wrzuć do toalety. Po kontakcie z wodą kapsułka zacznie się rozpuszczać i czyścić muszlę klozetową. Preparat należy pozostawić w toalecie na około 15 minut. Po tym czasie należy dokładnie ją umyć, używając do tego szczotki. Kostkę najlepiej wrzucać do toalety co kilka dni np. dwa razy w tygodniu. To sprawi, że muszla klozetowa cały czas będzie biała i czysta. 

Więcej o: