Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 roku Polacy mają obowiązek płacenia abonamentu za użytkowanie telewizora i radia. Opłaty należy uiścić do 14 dni od zakupu nowego sprzętu. Wobec osób, które nie wywiążą się z tego obowiązku wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne. Kontrole przeprowadzane przez inspektorów Poczty Polskiej mają być coraz częstsze. W 2023 roku przepisy są nieco inne.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Wysokość abonamentu określa obwieszczenie KRRiT z dnia 25 maja 2022 r. W tym roku za używanie odbiornika radiowego trzeba będzie zapłacić 8,70 złotych miesięcznie, natomiast za posiadanie telewizora 27,30 złotych miesięcznie. Osoby, które zdecydują się zapłacić z góry za cały rok otrzymają 10 % zniżki. Przewidywana kara pieniężna za brak opłat abonamentowych RTV to 30-krotność miesięcznej należności.
W 2023 roku przewidywany jest wzrost częstotliwości kontroli przez inspektorów Poczty Polskiej. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy ma obowiązek wpuścić taką osobę do swojego domu? Okazuje się, że wcale nie, co więcej nie będą im grozić za to żadne konsekwencje.
Z opłat za posiadanie odbiornika telewizyjnego oraz radiowego zwolnione są osoby które:
Aby być zwolnionym z opłat należy okazać na poczcie dokument uprawniający daną osobę do nieuiszczania wpłat na rzecz abonamentu RTV.