Abonament RTV 2023. Kto musi wpuścić kontrolera? Kara to nawet trzydziestokrotność długu

W 2023 weszły w życie nowe przepisy dotyczące Poczty Polskiej. Zapowiedziano kontrole w domach, spowodowane brakiem uiszczania opłat za abonament RTV. Co grozi za niezapłacenie abonamentu? Czy można nie wpuścić do domu kontrolera?

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 roku Polacy mają obowiązek płacenia abonamentu za użytkowanie telewizora i radia. Opłaty należy uiścić do 14 dni od zakupu nowego sprzętu. Wobec osób, które nie wywiążą się z tego obowiązku wszczęte zostanie postępowanie egzekucyjne. Kontrole przeprowadzane przez inspektorów Poczty Polskiej mają być coraz częstsze. W 2023 roku przepisy są nieco inne.

Zobacz wideo Kiedy może nastąpić przełom ws. pieniędzy z KPO? Pytamy europosła Bielana

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Ile kosztuje abonament RTV w 2023 roku? Są podwyżki i możliwe kary

Wysokość abonamentu określa obwieszczenie KRRiT z dnia 25 maja 2022 r. W tym roku za używanie odbiornika radiowego trzeba będzie zapłacić 8,70 złotych miesięcznie, natomiast za posiadanie telewizora 27,30 złotych miesięcznie. Osoby, które zdecydują się zapłacić z góry za cały rok otrzymają 10 % zniżki. Przewidywana kara pieniężna za brak opłat abonamentowych RTV to 30-krotność miesięcznej należności. 

Czy można nie wpuścić kontrolera do domu? Prawnicy są w tej kwestii zgodni 

W 2023 roku przewidywany jest wzrost częstotliwości kontroli przez inspektorów Poczty Polskiej. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy ma obowiązek wpuścić taką osobę do swojego domu? Okazuje się, że wcale nie, co więcej nie będą im grozić za to żadne konsekwencje.

Abonament RTV 2023. Kto jest zwolniony z opłat? 

Z opłat za posiadanie odbiornika telewizyjnego oraz radiowego zwolnione są osoby które: 

  • ukończyły 75 lat,
  • zaliczane są do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojskowymi lub wojennymi,
  • ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Aby być zwolnionym z opłat należy okazać na poczcie dokument uprawniający daną osobę do nieuiszczania wpłat na rzecz abonamentu RTV. 

Więcej o: