Jak wyczyścić kratki wentylacyjne? Dodaj ten produkt do wody. Tłuszcz i brud znikną w mgnieniu oka

Jeśli chcesz, aby cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu była prawidłowa, musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu kratki wentylacyjnej. Na szczęście istnieją sposoby dzięki, którym szybko i dokładnie usuniesz z niej zalegający brud. Podpowiadamy, jakie produkty skutecznie rozpuszczą tłuszcz z kratki.

Kratki wentylacyjne są odpowiedzialne za skuteczną wentylację w pomieszczeniach, jednak kiedy znajduje się na nich zbyt dużo kurzu oraz brudu mogą nie spełniać swojego zadania. Ich sprzątanie często odkładamy na później, ponieważ zazwyczaj znajdują się w trudno dostępnych miejscach, a ich czyszczenie nie należy do najłatwiejszych zadań domowych.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną w kuchni? Ten trik sprawi, że będzie lśnić

Czyszczenie kratki wentylacyjnej samą wodą z pewnością nie wystarczy. Sprzątanie kratki zacznij od jej zdjęcia ze ściany, a następnie wypłucz ją pod bieżącą wodą. Później zamocz ją na kilka minut w misce wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ten detergent sprawi, że bez problemu usuniesz z niej zalegający tłuszcz oraz pozostałe zanieczyszczenia. Następnie wypłucz kratkę, dokładnie ją wytrzyj i zamontuj na ścianie. Jeśli nie masz płynu do mycia naczyń, możesz je zastąpić dwoma tabletkami do zmywarki

Jak wyczyścić wentylację w domu? Co zrobić, kiedy jest zamontowana na stałe?

Część kratek wentylacyjnych jest zamontowana na stałe i nie ma możliwości, aby je zdjąć. W takiej sytuacji do jej czyszczenia najlepiej użyć odkurzacza. Jeśli kratka jest zamontowana przy suficie, należy wziąć małą drabinę. Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa, przed wejściem na drabinę sprawdź, czy jest stabilna, a jeśli możesz, to poproś drugą osobę o to, aby cię asekurowała podczas sprzątania kratki. Po odkurzeniu wentylacji należy wyczyścić ją wodą z trzema łyżkami sody oczyszczonej. Możesz to zrobić za pomocą ścierki, którą owiniesz wokół cienkiego i długiego przedmioty np. noża czy drewnianego patyka. Po czyszczeniu przemyj kratkę wodą i wysusz. 

Więcej o: