Gdzie wyrzucić stare ubrania - sprawdź najważniejsze zasady segregacji śmieci

Gdzie wyrzucić stare ubrania i kiedy nie nadają się już one do oddania potrzebującym? Sprawdź ogólne zasady segregacji oraz kilka prostych metod na odzyskanie wolnej powierzchni w Twojej szafie.

Gdzie wyrzucić ubrania - który kontener wybrać? 

Gdzie wyrzucić ubrania? Bez względu na to, czy ciuchy zostały wykonane z tkanin naturalnych, czy sztucznych, należy je wyrzucić do śmieci zmieszanych. Ogólna zasada segregacji mówi o tym, że pozbywamy się tylko tych ubrań, które nie nadają się już do ponownego noszenia i nie można ich przekazać fundacjom, które specjalizują się w zbieraniu tekstyliów dla potrzebujących. Co to oznacza w praktyce? Gdzie wyrzucić ubrania i po czym poznać, że nie zasługują już na drugie życie? Sprawdzamy.

Gdzie wyrzucić zużyte ubrania i kiedy zyskują miano odpadu? 

Wiemy już, gdzie wyrzucić zużyte ubrania, a kiedy zyskują one miano odpadu? Częstym błędem przy domowych porządkach jest pakowanie dla potrzebujących ciuchów, które swój czas mają już dawno za sobą i mają widoczne ślady noszenia: 

Nie oddajemy ciuchów, które: 

  • są brudne i przepocone,
  • mają dziury, 
  • zbiegły się w praniu lub podczas suszenia, 
  • są sfilcowane, 
  • są w całości wykonane ze sztucznego materiału, który nie oddycha i nie sposób w nich funkcjonować. 

Gdzie wyrzucić zniszczone ubrania i obuwie? 

Gdzie wyrzucić zniszczone ubrania i obuwie? Przy segregacji prawdziwy dylemat może pojawić się w przypadku butów. Kiedy parę trampek, czy kozaków można uznać za znoszoną i który kontener wybrać? Podobnie, jak w przypadku ubrań nie oddajemy butów, które: 

  • nie mają pary,
  • mają wyraźne ślady noszenia: są brudne i dziurawe, 
  • w widoczny sposób zmieniły swój pierwotny kształt, 
  • upływ czasu sprawił, że materiał stał się sztywny i niewygodny. 

Gdzie wyrzucić zniszczone buty? Podobnie jak w przypadku ubrań obuwie kwalifikuje się do odpadów zmieszanych. 

Zobacz wideo Sposoby na pogniecione ubrania

Ubrania - gdzie wyrzucić? Drugie życie butów 

Wiemy już doskonale, gdzie wyrzucić ubrania i buty. Zanim jednak zdecydujemy się na ten ostateczny krok, warto spróbować odnowić ulubioną parę butów, czasami jak w przypadku adidasów wystarczy pranie w pralce lub dokładnego czyszczenia przy pomocy płynu do szorowania armatury łazienkowej. Buty ze sztruksu wystarczy dobrze wyszczotkować, a wyszczerbione obcasy oraz zniszczone wkładki można naprawić i wymienić u szewca. Ulubioną parę warto poddać profesjonalnej renowacji, po której obuwie wygląda jak nowe i posłuży nam przez kilka kolejnych sezonów.

Gdzie wyrzucić stare ubrania - akcesoria 

Torebki, paski, kapelusze są często prawie niezniszczone, ale straciły swój fason oraz połysk. W tym przypadku wystarczy wypełnić wnętrze papierem i następnie przetrzeć wilgotną chusteczką, napastować lub posmarować powierzchnię wazeliną. Zniszczone elementy można wymienić, a uszkodzenia zasłonić łatą. Większość torebek wykonanych jest ze sztucznej skóry, która dobrze pierze się w pralce w temperaturze 30 stopni. W przypadku nienaprawialnych zniszczeń dodatki bez względu na materiał także wyrzucamy do frakcji zmieszanej. 

Najlepszym rozwiązaniem dla planety będą ubrania i dodatki dobrej jakości, które posłużą nam przez kilka sezonów, a później będzie można je przekazać kolejnym pokoleniom

Zobacz też: Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Włóż talerz do szafy, a smród zniknie!

Więcej o: