Jak uratować uschnięte żywotniki? Stosuj zasady ogrodników, a szybko odzyskają zielony kolor

Uschnięte tuje, czyli żywotniki to dość często spotykany problem w ogrodzie. Dlaczego tuje usychają? Jak uratować usychające żywotniki? Co zrobić, gdy żywotnik żółknie? Ogrodnicy mają na to swoje sprawdzone sposoby.

Żywotnik to roślina z rodziny iglastych, która w swoich naturalnych warunkach potrafi osiągać nawet do 60 metrów wysokości. Tuje są bardzo popularne w wielu polskich ogrodach, ponieważ świetnie się prezentują oraz mogą posłużyć za ogrodzenie posesji od sąsiadującego domu. Jak dbać o tuje?

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego tuja żółknie? Nie popełniaj tego błędu

Gdy tuja żółknie i usycha, powodów może być kilka. Jednak zawsze niezależnie od powodu, konieczne jest szybkie i efektywne zadziałanie na problem. Jednym z częstych błędów, które powodują żółknięcie żywotników, jest złe miejsce zasadzenia. Jeśli posadzisz tuje w miejscu, w którym będzie jej brakowało odpowiednich składników odżywczych, a w szczególności tych odpowiedzialnych za produkcję chlorofilu, roślina będzie żółknąć. W takiej sytuacji warto zacząć nawozić tuję lub spróbować znaleźć dla niej inne miejsce w ogrodzie. Tuje wymagają lekko kwaśnego podłoża, więc zwróć na to uwagę przed ich zasadzeniem.

Jak pielęgnować żywotniki, aby nie usychały?

Jedną z ważniejszych kwestii, o której warto wspomnieć, na samym początku jest fakt, że tuje nie lubią przesuszenia. Właśnie dlatego podczas pielęgnacji żywotników zadbaj o ich odpowiednie nawadnianie. Zalecane jest również ściółkowanie gleby, aby ograniczyć parowanie wody z ziemi.

Jak uratować uschnięte żywotniki? Wypróbuj te sposoby

Uschnięte żywotniki to zmora niejednego ogrodnika, jednak w takiej sytuacji warto spróbować pewnych sposobów. Wszystkie chore części rośliny należy od razu usunąć, gdy tylko zobaczymy, że zostały porażone lub zainfekowane. Gdy żywotnik jest bardzo mocno wyschnięty, warto tę jego część usunąć i spalić. Rośliny rosnące w pobliżu, należy popsikać specjalnym preparatem. Pamiętaj, aby przesuszonych żywotników nie podsypywać nawozem, gdyż może to je jedynie jeszcze bardziej osłabić. 

Więcej o: