Najwyżej położona miejscowość w Polsce została założona w 1620 roku. Mimo upływu lat jej mieszkańcy kultywują tradycję. Zespół regionalny "Zbójnicek" prezentuje kulturę regionu, zwyczaje oraz popularyzuje muzykę góralską. Miejscowość ta jest także ośrodkiem hafciarstwa ludowego.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ząb to najwyżej położona miejscowość w Polsce. Malownicza wieś znajduje się na Podhalu na Pogórzu Gubałowskim w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Średnia wysokość najwyżej położonej części tej miejscowości wynosi 1013 m n.p.m. Ząb graniczy z Zakopanem, Nowem Bystrem, Bustrykiem oraz wsią Suche. Przebiega przez nią kilka szlaków turystycznych m.in. Szlak Papieski.
We wsi znajdują się kwatery do wynajęcia, restauracje, a nawet wyciągi narciarskie, a tuż obok położone jest samo serce Tatr, czyli Zakopane. Bez trudu można dostać się tam pieszo, wystarczy pokonać czterokilometrową trasę, aby zwiedzić Gubałówkę.
Miejscowość warto odwiedzić ze względu na zapierający dech w piersiach widok, ale nie tylko. W tej niewielkiej wsi znajdzie się także coś dla fanów architektury, drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny wzniesiony w 1921 roku, który wyróżnia się pięknym wnętrzem utrzymanym w regionalnym wystroju. Co więcej, przez kilka dni można zostać sąsiadem Kamila Stocha. Dom utytułowanego polskiego skoczka narciarskiego znajduje się przy ulicy... Kamila Stocha.