Parowanie okien i skraplanie się na nich wody to poważny problem, który najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Jest to naturalne zjawisko, występujące z dużą intensywnością, gdy temperatura na zewnątrz mocno różni się od tej wewnątrz budynku. Poziom wilgoci najczęściej uzależniony jest od odpowiedniej wentylacji oraz izolacji samego budynku. Jak sobie z tym radzić?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Okazuje się, że występowania zbyt dużej wilgoci w mieszkaniu nie warto bagatelizować. Skraplanie się pary wodnej na oknach i zaparowane szyby to nie jedyny problem. Wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniach może także powodować powstawanie grzybów i pleśni na ścianach wewnątrz budynku. Takie zjawisko nie tylko pogorszy wygląd naszych wnętrz, lecz także będzie miało niekorzystny wpływ na zdrowie domowników.
Na szczęście do walki z wilgocią nie są ci potrzebne pochłaniacze, które często kosztują krocie. Wystarczy, że wprowadzisz w życie kilka prostych zasad, dzięki którym problem zniknie w mig!
Aby pozbyć się zbyt dużej wilgoci z domu, należy zadbać o odpowiednią wentylację powietrza. Bardzo ważne jest, żeby jej nadmiar usuwać na zewnątrz. Jeśli nie będziesz tego robić, na oknach zacznie skraplać się para wodna. Przynajmniej raz dziennie otwórz wszystkie okna na oścież i odczekaj około 10 minut. Dzięki temu powietrze z zewnątrz wymiesza się z tym wewnątrz pomieszczeń, a ty pozbędziesz się nadmiaru wilgoci i zadbasz o swoje zdrowie! Kolejnym istotnym aspektem jest temperatura wewnątrz budynku. W okresie grzewczym potrafi być ona naprawdę wysoka, jednak powinna wynosić od 18 do 21 stopni Celsjusza. Nie więcej ani nie mniej!
Jeśli chcesz pozbyć się mokrych i zaparowanych okien wprowadź w życie następujące zasady: