Jak pozbyć się wilgoci? Ten sposób na mokre okna i zaparowane szyby na zawsze rozwiąże problem

Wilgoć w domu może stanowić problem. Staje się on wyjątkowo uporczywy w okresie jesienno-zimowym. Okazuje się, że istnieje kilka prostych trików, dzięki którym zapomnisz o mokrych oknach z rana i wiecznie zaparowanych szybach. Wiemy, jak szybko pozbyć się wilgoci.

Parowanie okien i skraplanie się na nich wody to poważny problem, który najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Jest to naturalne zjawisko, występujące z dużą intensywnością, gdy temperatura na zewnątrz mocno różni się od tej wewnątrz budynku. Poziom wilgoci najczęściej uzależniony jest od odpowiedniej wentylacji oraz izolacji samego budynku. Jak sobie z tym radzić?

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mokre okna z rana i zaparowane szyby? Lepiej tego unikaj 

Okazuje się, że występowania zbyt dużej wilgoci w mieszkaniu nie warto bagatelizować. Skraplanie się pary wodnej na oknach i zaparowane szyby to nie jedyny problem. Wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniach może także powodować powstawanie grzybów i pleśni na ścianach wewnątrz budynku. Takie zjawisko nie tylko pogorszy wygląd naszych wnętrz, lecz także będzie miało niekorzystny wpływ na zdrowie domowników

Na szczęście do walki z wilgocią nie są ci potrzebne pochłaniacze, które często kosztują krocie. Wystarczy, że wprowadzisz w życie kilka prostych zasad, dzięki którym problem zniknie w mig!

Jak prać sweter, aby go nie zniszczyć?Jak prać swetry, aby ich nie zniszczyć? Dzięki temu wełna nie będzie sztywna

Jak pozbyć się wilgoci z domu? Zastosuj kilka banalnych zasad

Aby pozbyć się zbyt dużej wilgoci z domu, należy zadbać o odpowiednią wentylację powietrza. Bardzo ważne jest, żeby jej nadmiar usuwać na zewnątrz. Jeśli nie będziesz tego robić, na oknach zacznie skraplać się para wodna. Przynajmniej raz dziennie otwórz wszystkie okna na oścież i odczekaj około 10 minut. Dzięki temu powietrze z zewnątrz wymiesza się z tym wewnątrz pomieszczeń, a ty pozbędziesz się nadmiaru wilgoci i zadbasz o swoje zdrowie! Kolejnym istotnym aspektem jest temperatura wewnątrz budynku. W okresie grzewczym potrafi być ona naprawdę wysoka, jednak powinna wynosić od 18 do 21 stopni Celsjusza. Nie więcej ani nie mniej!

Kalendarz 2023: długie weekendy i dni wolne od pracy. Sprawdź terminy już teraz i zaplanuj urlopKalendarz 2023: kiedy najbliższy długi weekend? W te dni wolne od pracy warto zaplanować urlop

Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią? Stosuj te triki

Jeśli chcesz pozbyć się mokrych i zaparowanych okien wprowadź w życie następujące zasady: 

  • Stosuj pokrywki do garnków i patelni oraz używaj okapu podczas gotowania. 
  • Regularnie sprawdzaj drożność i czystość kratek wentylacyjnych znajdujących się w pomieszczeniach. 
  • Zamykaj drzwi od łazienki podczas kąpieli, aby unikać podnoszenia się poziomu wilgoci w całym mieszkaniu. 
  • Często wietrz łazienkę - używaj wentylatora i otwieraj okna po kąpieli. 
  • Jeśli masz taką możliwość, nie wieszaj prania w domu, jeśli jednak musisz to zrobić, zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza. 
Więcej o: