Mary z zimną krwią zabijała mężów, kochanków, a nawet własne dzieci. Nazwali ją Czarnym Aniołem

Historia Mary Ann Cotton stała się inspiracją dla wielu twórców. Kobieta ta uznawana jest za pierwszą seryjną morderczynię w Wielkie Brytanii. Wykorzystywała arszenik, który w jej czasach był niedrogi i łatwo dostępny, a przy tym trudny do wykrycia. Co zatem pozwoliło zakończyć jej zbrodnie?

Mary Ann przyszła na świat jako Mary Ann Robson w 1832 w małej miejscowości Durham. Jej rodzina nie należała do zamożnych, a ich sytuacja pogorszyła się po śmierci ojca. To właśnie pieniądze stały się prawdopodobną przyczyną przyszłych zbrodni kobiety. Zabijała przy użyciu arszeniku. Wydarzenia te przybliżył m.in. portal RadioTimes.com.

Zobacz wideo Jeden z najbardziej znanych seriali o seryjnych mordercach - "Dexter" [ZWIASTUN]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pierwsze małżeństwo Mary Ann i pierwsze zbrodnie. Pojawiły się też pierwsze zyski finansowe

Mary Ann wyszła za mąż po raz pierwszy w 1852 w wieku 20 lat. Jej partnerem był William Mowbray. W ciągu małżeństwa kobieta urodziła w sumie dziewięcioro dzieci, lecz ośmioro z nich zmarło z powodu gorączki żołądkowej, co było częstą przyczyną zgonu noworodków. Małżeństwo otrzymało wówczas znaczne odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej. W kolejnych latach Mary Ann nawiązała też romans z Josephem Nattrassem pod nieobecność męża. Sam William z kolei zmarł w 1865 z powodu tyfusu, a wdowa ponownie otrzymała odszkodowanie.

Podziemny bunkier. Co skrywa bunkier w Konewce? Historia kolejowego schronu i broni Hitlera

Zdawało się, że kobietę prześladuje pech. Mary Ann nie pozostawała jednak długo w żałobie

W kolejnych latach Mary Ann przeprowadzała się i zawierała nowe związki, rodziła też kolejne dzieci. Większość osób z jej bliskiego otoczenia spotykał ten sam los: tyfus lub gorączka żołądkowa. Przyjmuje się, że w ciągu swojego życia kobieta zamordowała jedenaścioro dzieci, swoją matkę, przyjaciółkę oraz trzech mężów. Jedynie jej trzeci mąż, James Robinson, uszedł z życiem, gdyż zostawił żonę po odkryciu, że kradnie ona pieniądze.

Tajemnica Przełęczy Diatłowa. Miejsce obozowiska zasypane przez śnieg Wspinacze zabici przez Yeti? 64 lata od tragedii w Przełęczy Diatłowa

Ujawnienie prawdy i oskarżenie. Mary Ann została skazana na śmierć

Ostatnim mężem Mary Ann był Frederick Cotton. Po jego śmierci kobieta próbowała umieścić w przytułku jego syna, Charlesa Edwarda. Urzędnik parafialny, Thomas Riley, nie chciał przyjąć chłopca, ale Mary Ann zapewniała, że nie pożyje on długo, gdyż w rodzinie Cottonów wszyscy mają słabe zdrowie. Urzędnik postanowił wtedy odwiedzić Charlesa, który – jak się okazało – był całkowicie zdrowy. Mimo to chłopiec zmarł kilka dni później. Riley zgłosił swoje podejrzenia na policję, a sekcja zwłok wykazała obecność arszeniku w ciele dziecka. Powiązanie tego z wcześniejszymi podobnymi śmierciami było wystarczające, by skazać Mary Ann na karę śmierci. Kobieta została powieszona w 1873 i do końca nie przyznawała się do winy.

 
Więcej o: