Gdzie oddać zużyty olej silnikowy? ABC samodzielnej eko wymiany oleju

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy i w jakim opakowaniu? Własnoręczna wymiana oleju w samochodzie nie stanowi większego problemu. Sprawdź, jak krok po kroku wymienić olej tak, aby nie zaszkodzić środowisku.

Gdzie oddać zużyty olej - plusy samodzielnej wymiany 

Wymiana oleju silnikowego w zaciszu własnego garażu to nie tylko oszczędność na usłudze serwisowej, ale też kontrola nad produktem. Zaoszczędzone środki można zainwestować w lepszą markę i w ten sposób zyskać pewność, że płyn, które pracuje pod maską, jest najlepszej jakości. Problem może pojawić się na etapie utylizacji. Gdzie oddać zużyty olej i jak powinna przebiegać wymiana krok po kroku? Sprawdzamy.

Gdzie oddać olej silnikowy - ABC wymiany 

Na degradację oleju mają wpływ dwa czynniki: upływ czasu i użytkowanie, dlatego niezależnie od przebiegu samochodu olej należy wymienić raz w roku. Jak powinna przebiegać prawidłowa wymiana  i gdzie oddać olej silnikowy po wymianie? Oto instrukcja:

  • Ustaw samochód na poziomym podłożu, idealne warunki to garaż z kanałem, ale sprawdzi się też podnośnik lub rampa. Auto powinno być zabezpieczone przed stoczeniem. 
  • Przed wymianą rozgrzej silnik, ciepły olej szybciej spłynie do pojemnika. 
  • Następnie wyłącz silnik i pod korkiem zlewu (w misce olejowej) umieść pojemnik, najlepszym rozwiązaniem będzie oryginalne opakowanie po oleju. W przypadku, gdy nie masz oryginalnego pojemnika, użyj plastikowej butelki o podobnym lub większym rozmiarze. 
  • Teraz odkręć korek i poczekaj, aż zużyty płyn spłynie do pojemnika. 
  • W kolejnym kroku odkręć filtr oleju, najlepiej przy pomocy klucza i poczekaj, aż płyn spłynie także z tego miejsca. 
  • Załóż nowy filtr, uszczelkę posmaruj odrobiną nowego oleju, dokręć filtr bez użycia narzędzi, zakręć korek i wlej nowy olej. Ilość można łatwo obliczyć, dodając 0,5 litra do ilości, jaka mieści się w układzie smarowania Twojego samochodu. Możesz też skorzystać z instrukcji serwisowej, aby ustalić wymaganą ilość dla modelu Twojego auta. 
  • Następnie uruchom silnik i sprawdź, czy kontrolka oleju zgasła, jeśli nadal jest aktywna, świadczy, to o zbyt małej ilości oleju. 
  • Po uzupełnieniu ponownie uruchom silnik na około pół minuty, jeśli kontrolka nadal się świeci, oznacza to, że dolany olej jest wadliwy. Należy powtórzyć całą operację i spróbować z nowym produktem. 
Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie można oddać zużyty olej silnikowy i czego nie robić? 

Stary olej silnikowy zawiera siarczki i związki metali, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego (ołów, nikiel, mangan). Zdecydowanie nie wolno wylewać oleju na glebę lub wyrzucać pojemnika z olejem do śmieci. Gdzie można oddać zużyty olej silnikowy? Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub do skupu zajmującego się utylizacją płynów ropopodobnych. 

Zobacz też: Utylizacja dokumentów - jak zniszczyć dane zgodnie z prawem? Podpowiadamy

Więcej o: