Gdzie oddać zużyty olej - plusy samodzielnej wymiany
Wymiana oleju silnikowego w zaciszu własnego garażu to nie tylko oszczędność na usłudze serwisowej, ale też kontrola nad produktem. Zaoszczędzone środki można zainwestować w lepszą markę i w ten sposób zyskać pewność, że płyn, które pracuje pod maską, jest najlepszej jakości. Problem może pojawić się na etapie utylizacji. Gdzie oddać zużyty olej i jak powinna przebiegać wymiana krok po kroku? Sprawdzamy.
Gdzie oddać olej silnikowy - ABC wymiany
Na degradację oleju mają wpływ dwa czynniki: upływ czasu i użytkowanie, dlatego niezależnie od przebiegu samochodu olej należy wymienić raz w roku. Jak powinna przebiegać prawidłowa wymiana i gdzie oddać olej silnikowy po wymianie? Oto instrukcja:
- Ustaw samochód na poziomym podłożu, idealne warunki to garaż z kanałem, ale sprawdzi się też podnośnik lub rampa. Auto powinno być zabezpieczone przed stoczeniem.
- Przed wymianą rozgrzej silnik, ciepły olej szybciej spłynie do pojemnika.
- Następnie wyłącz silnik i pod korkiem zlewu (w misce olejowej) umieść pojemnik, najlepszym rozwiązaniem będzie oryginalne opakowanie po oleju. W przypadku, gdy nie masz oryginalnego pojemnika, użyj plastikowej butelki o podobnym lub większym rozmiarze.
- Teraz odkręć korek i poczekaj, aż zużyty płyn spłynie do pojemnika.
- W kolejnym kroku odkręć filtr oleju, najlepiej przy pomocy klucza i poczekaj, aż płyn spłynie także z tego miejsca.
- Załóż nowy filtr, uszczelkę posmaruj odrobiną nowego oleju, dokręć filtr bez użycia narzędzi, zakręć korek i wlej nowy olej. Ilość można łatwo obliczyć, dodając 0,5 litra do ilości, jaka mieści się w układzie smarowania Twojego samochodu. Możesz też skorzystać z instrukcji serwisowej, aby ustalić wymaganą ilość dla modelu Twojego auta.
- Następnie uruchom silnik i sprawdź, czy kontrolka oleju zgasła, jeśli nadal jest aktywna, świadczy, to o zbyt małej ilości oleju.
- Po uzupełnieniu ponownie uruchom silnik na około pół minuty, jeśli kontrolka nadal się świeci, oznacza to, że dolany olej jest wadliwy. Należy powtórzyć całą operację i spróbować z nowym produktem.
Zobacz wideo
Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ
Gdzie można oddać zużyty olej silnikowy i czego nie robić?
Stary olej silnikowy zawiera siarczki i związki metali, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego (ołów, nikiel, mangan). Zdecydowanie nie wolno wylewać oleju na glebę lub wyrzucać pojemnika z olejem do śmieci. Gdzie można oddać zużyty olej silnikowy? Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub do skupu zajmującego się utylizacją płynów ropopodobnych.
Zobacz też: Utylizacja dokumentów - jak zniszczyć dane zgodnie z prawem? Podpowiadamy