Szykujesz się na długą podróż samochodem? Sprawdź o czym musisz pamiętać przygotowując auto na wyjazd

Ponad połowa ludzi wybiera podróż własnym samochodem na wyjazd na wakacje. Jest to tańsza opcja dojazdu, jakkolwiek byśmy nie liczyli. Jednak koszty są niskie, wyłącznie pod warunkiem, że jedziemy sprawnym samochodem. Co koniecznie trzeba sprawdzić przed wyjazdem, by przygotować auto do podróży?

Dobre przygotowanie auta do podróży to całkiem gruntowny serwis. Można wykonać wszystko samodzielnie lub oddać auto do mechanika. W przeciętym warsztacie koszt takiej usługi to około 250-280 złotych. Oddając auto do specjalisty, wiesz, że mechanik zajrzy wszędzie i dokładnie sprawdzi stan techniczny samochodu. Jeśli jednak, auto nie sprawiało żadnych problemów, można samodzielnie wykonać podstawowe czynności.

Zobacz wideo Drift zakończony uderzeniem w drzewo i mandatem w wysokości 5000 zł

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sprawdzenie oleju i płynu chłodniczego. Bez tego ani rusz

Sprawdzenie poziomu oleju jest jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia przed wyjazdem. Jeśli na bagnecie zauważymy jego ubytek, należy uzupełnić brakującą ilość olejem tego samego rodzaju. Stan płynu chłodniczego sprawdzamy wyłącznie na zimnym silniku. Jego poziom w zbiorniku powinien oscylować między znakami min i max. Podobnie jak przy oleju nie powinniśmy mieszać różnych płynów chłodniczych. W razie wątpliwości lepiej jechać z tym do mechanika.

Sprawdzenie układu hamulcowego. Pamiętaj o płynie!

Bezpieczeństwo jazdy jest uzależnione od układu hamulcowego. Przed wyjazdem w dłuższą podróż dobrze upewnić się, że wszystko jest w porządku. W bezpiecznych warunkach wciskamy hamulec do oporu, by ocenić, jak reaguje. Jednak najważniejsze jest, żeby sprawdzić, czy w zbiorniku wyrównawczym znajduje się odpowiednia ilość płynu hamulcowego. Jeśli nie wymienialiśmy płynu hamulcowego przez ostatnie 2 lata lub 30 tysięcy kilometrów, należy od razu udać się do warsztatu.

Nie zapomnijmy o akumulatorze. Sprawdzanie stanu

Wyładowanie akumulatora może się zdarzyć, zwłaszcza gdy korzystamy z klimatyzacji i radia jednocześnie. W nowszych akumulatorach istnieje kolorowy wizjer, który daje nam znać o ich stanie. Kolor zielony, z akumulatorem jest wszystko w porządku, czarno, akumulator do ładowania, biały lub żółty to znak, że nadaje się już do wymiany. Jeśli nasza bateria wizjera nie posiada, pozostaje nam sprawdzenie go miernikiem napięcia.

 
Więcej o: