Kiedy policja może przeszukać samochód? Sprawdź, o co możesz poprosić w trakcie kontroli drogowej

Czy policja może przeszukać samochód bez nakazu? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Dokładnie mówi o tym ustawa o policji. Sprawdź, czy masz prawo nie zgodzić się na przeszukanie przez mundurowych twojego pojazdu oraz kogo funkcjonariusze mogą poprosić o otworzenie bagażnika.

Podczas kontroli drogowej warto znać swoje prawa oraz wiedzieć, kiedy mogą być łamane. Wyjaśniamy, czy policjanci mogą przeszukać twój bagażnik. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Śnieg na samochodzie. Mandat może wynieść 3 tys. zł

Przeszukanie pojazdu. Czy policja może to zrobić? 

Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 5 ustawy o policji funkcjonariusz ma prawo do kontroli osobistej, sprawdzenia zawartości bagażnika, a także przeszukania pozostałych miejsc w samochodzie. Może to zrobić w przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenia popełniania czynu zbrodniczego lub w celu znalezienia broni albo niebezpiecznych przedmiotów. Ponadto mundurowi mogą przeszukiwać pojazd, kiedy podejrzewają, że znajdują się w nim przedmioty, których posiadanie jest zabronione. Oznacza to, że policjanci mogą zatrzymać do kontroli i przejrzeć bagażnik oraz wnętrze samochodu każdego kierowcy. W przypadku niewyrażenia zgody funkcjonariusze mogą ubezwłasnowolnić kierowcę lub nawet aresztować. 

Przeszukanie samochodu. Kierowca ma prawo poprosić o to policjanta

Mam jednak możliwość zażądania od policjantów spisani protokołu czynności. Co musi się znaleźć w takim dokumencie? Powinny zostać w nim opisane wszystkie przedmioty, które policja znajdzie w samochodzie, a to może zająć funkcjonariuszom nawet kilkadziesiąt minut. Dodatkowo sporządzony dokument musi zostać podpisany przez kierowcę. Ten jednak ma prawo do podpisania protokołu, dopiero gdy w pełni zgodzi się z jego treścią. W przypadku konieczności naniesienia poprawek funkcjonariusze tracą kolejne kilkanaście minut. Co więcej, protokół jest dokumentem, który może posłużyć kierowcy za podstawę np. do złożenia zażalenia na czynności policjantów podczas kontroli drogowej. 

Więcej o: