Kokpit samochodu powinniśmy sprzątać regularnie, najlepiej przynajmniej raz w miesiącu. Gromadzący się na plastikowych elementach kurz oraz brud sprzyja rozwojowi bakterii, drobnoustrojów oraz roztoczy. Czasem w wąskich kratkach nawiewów mogą tworzyć się niebezpieczne dla naszego zdrowia zarodniki pleśni i grzybów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najważniejsze jest to, czego używamy do sprzątania kokpitu samochodu. Aby nie uszkodzić żadnego elementu, warto wybrać miękką ścierkę wykonaną z mikrofibry. Należy namoczyć ją w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu samochodowego, płynu do mycia naczyń lub mydła. Do czyszczenia plastikowych elementów sprawdzą się także nawilżane chusteczki dla niemowląt lub mokre ściereczki do sprzątania mebli. Te drugie dodatkowo sprawią, że kurz wolniej będzie osiadać na desce rozdzielczej. Jak wyczyścić kratki nawiewów oraz załamania? Najlepiej sprawdzi się do tego patyczek kosmetyczny lub mały pędzelek.
Po wyczyszczeniu kokpitu część kierowców chce, aby ich auto dosłownie błyszczało. W tym celu należy zmieszać w proporcjach 1:1 ocet z olejem lnianym i przelać roztwór do butelki z atomizerem. Spryskaj samodzielnie przygotowanym preparatem plastikowe elementy i wytrzyj je do sucha.
Kokpit samochodu najlepiej czyścić w pochmurny dzień lub po południu. Jeśli słońce będzie zbyt intensywnie świecić, woda będzie za szybko parować, a przez to mogą powstać nieestetyczne smugi. Szczególnie należy o tym pamiętać wiosną i latem.