Gigantyczne zmiany w prawie pracy 2023. Urlop macierzyński i rodzicielski na zupełnie nowych zasadach

Szykują się zmiany w prawie pracy 2023. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada, że skorzystają na nich przede wszystkim rodzice i zatrudnieni na czas okresu próbnego. Jak zmieni się urlop macierzyński i rodzicielski 2023? Przedstawiamy najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy.

Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej można przeczytać, że rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Dotyczy on m.in. równowagi między życiem prywatnym a zawodowym pracowników. Minister Marlena Maląg zapewnia, że zmiany będą pozytywne przede wszystkim dla rodzin. Sprawdź, czy ciebie też to dotyczy.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany w Kodeksie pracy 2023. Kiedy wejdą w życie?

Rząd przyjął nowelizację 10 stycznia 2023 roku, natomiast 16 stycznia przekazano ustawę Prezydentowi do podpisu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od momentu publikacji w Dzienniku Ustaw z wyłączeniem niektórych przepisów, które wejdą w życie dopiero po dwóch miesiącach.

Nowa forma zatrudnienia. Zmiany w prawie pracy 2023

Zmiany w Kodeksie pracy będą dotyczyć pracowników zatrudnionych na podstawie umowy okresu próbnego. Jeśli pracowały przez pół roku mogą wystąpić o zmianę formy zatrudnienia na taką, która zapewnia bezpieczniejsze i bardziej przewidywalne warunki. Pracodawca będzie musiał udzielić pisemnej odpowiedzi na ten wniosek w ciągu miesiąca.

Zmiany w urlopach 2023. Rodzice będą mogli cieszyć się dłuższym wolnym

Zgodnie z nowymi przepisami, urlop rodzicielski będzie dłuższy. Aktualnie są to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach w Kodeksie pracy będą to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Dodatkowo każdy z rodziców będzie mieć gwarancję 9 tygodni urlopu, którego nie można przenieść na drugiego opiekuna. Dyrektywa rodzicielka ma na celu zachęcenie obojga rodziców do równej opieki. Kolejną zmianą będzie zwiększenie zasiłku macierzyńskiego, a dla wszystkich zostanie wprowadzony bezpłatny urlop opiekuńczy.

Więcej o: