Na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej można przeczytać, że rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Dotyczy on m.in. równowagi między życiem prywatnym a zawodowym pracowników. Minister Marlena Maląg zapewnia, że zmiany będą pozytywne przede wszystkim dla rodzin. Sprawdź, czy ciebie też to dotyczy.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Rząd przyjął nowelizację 10 stycznia 2023 roku, natomiast 16 stycznia przekazano ustawę Prezydentowi do podpisu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od momentu publikacji w Dzienniku Ustaw z wyłączeniem niektórych przepisów, które wejdą w życie dopiero po dwóch miesiącach.
Zmiany w Kodeksie pracy będą dotyczyć pracowników zatrudnionych na podstawie umowy okresu próbnego. Jeśli pracowały przez pół roku mogą wystąpić o zmianę formy zatrudnienia na taką, która zapewnia bezpieczniejsze i bardziej przewidywalne warunki. Pracodawca będzie musiał udzielić pisemnej odpowiedzi na ten wniosek w ciągu miesiąca.
Zgodnie z nowymi przepisami, urlop rodzicielski będzie dłuższy. Aktualnie są to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach w Kodeksie pracy będą to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Dodatkowo każdy z rodziców będzie mieć gwarancję 9 tygodni urlopu, którego nie można przenieść na drugiego opiekuna. Dyrektywa rodzicielka ma na celu zachęcenie obojga rodziców do równej opieki. Kolejną zmianą będzie zwiększenie zasiłku macierzyńskiego, a dla wszystkich zostanie wprowadzony bezpłatny urlop opiekuńczy.