Do kiedy rozliczyć PIT? Rozliczenie online może to przyspieszyć. Uważaj, bo kary są bardzo surowe!

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2022? Każdy podatnik zobowiązany jest do corocznego zeznania podatkowego. Sprawdź, kiedy mija termin i jak rozliczyć PIT online. Za spóźnienie przewidziano bardzo surowe kary.

Aby rozliczyć się z fiskusem z dochodów, należy złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe. Terminy zależne są od składanej deklaracji. Osoba rozliczająca swój PIT będzie składać PIT-36 albo PIT-37 w jednej wersji. Zobacz, do kiedy można rozliczyć PIT i jak zrobić to prawidłowo. 

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2022? Nie przegap terminu 

Terminy zależne są od rodzaju deklaracji podatkowej. Z tego względu podatnik musi sprawdzić, jaki druk będzie dla niego właściwy. Deklarację PIT-36 należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który jest ona składana. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ostatni dzień kwietnia na dzień wolny od pracy. Natomiast PIT-37 składają osoby rozliczające się poprzez pracodawcę czy ZUS. Tę deklarację należy złożyć w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który jest składana. 

Waloryzacja emerytur 2023 14. emerytura 2023: kiedy będą wypłaty? Dla kogo zastrzyk gotówki?

Jak rozliczyć PIT 2022 online? Można zrobić to online

PIT należy rozliczyć w usłudze Twój e-PIT, za pośrednictwem internetowej strony Urzędu Skarbowego. Logowanie na stronie odbywa się za pomocą trzech opcji: 

  • Profilu zaufanego, e-dowodu i bankowości elektronicznej,
  • Aplikacji mObywatel,
  • Twoich danych podatkowych - pesel lub NIP i kwota przychodów.

Jeżeli zdecydujesz się na rozliczenie podatku online, otrzymasz swój zwrot w ciągu 45 dni. Natomiast jeśli złożysz dokument w urzędzie, na zwrot zaczekasz nieco dłużej. Urząd Skarbowy ma trzy miesiące na przyznanie nadpłaconego podatku. 

W tych Polskich miastach i powiatach kobiety żyją najdłużej. Czy twoja miejscowość jest na liście? To tu kobiety żyją najdłużej. Czy twoje miasto znalazło się na liście?

Rozliczenie PIT 2022. Co grozi za pominięcie terminu? 

Podatnicy, którzy nie zdążą złożyć deklaracji PIT w terminie, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową. Wysokość kary jest zależna od wysokości podatku. Podatnik, który spóźnił się z deklaracją podatkową, ma szansę na jej uniknięcie, jeśli tylko niezwłocznie po odkryciu, że termin przepadł złoży deklarację i skorzysta z instytucji czynnego żalu.

Więcej o: